Vykurovacia sezóna začala. Odborník radí, ako ušetriť na teple

TRAKTOR Branson K78 od spoločnosti Kocht
Zdroj: Yevhen Prozhyrko/shutterstock.com

Na teple môžete ušetriť dvoma spôsobmi, nízkonákladovo a vysokonákladovo.

Vykurovacia sezóna sa začala. Ceny energií navyše porastú. O tom, ako ušetriť resp. eliminovať šok z účtu za teplo po zime sme sa v Teleráne porozprávali s odborníkom na výrobu tepla Romanom Bajtošom.

Ušetrenie na teple

Na teple môžete ušetriť dvoma spôsobmi, nízkonákladovo a vysokonákladovo. Bajtoš zdôraznil hlavne nízkonákladové šetrenie, ktoré pozostáva skôr z nesprávnych návykov, teda ich môžete zmeniť v podstate okamžite. Patrí tam napríklad správne vetranie. Vedeli ste, že v zime nemáte vetrať pootvorením okna na vetračku? Ak chcete ušetriť, zvoľte vždy intenzívne a krátke vetranie, ktoré v prípade potreby radšej viackrát za deň zopakujte.

Veľmi dôležité sú aj rolety a závesy. Cez deň musia byť odhrnuté, aby do miestnosti vnikalo svetlo a teplo, naopak večer ich okamžite po zotmení zastrite. Vďaka tomu sa vytvorí potrebná vzduchová medzera. Veľmi dôležitá je aj kontrola tesnenia, pozrite sa, či okno nie je niekde poškodené a nepodfukuje.

Zdroj: Teleráno

Najčastejšiu chybu robia ľudia vtedy, keď vypínajú kúrenie. V prvom rade riskujú vznik plesní, v druhom rade, napriek tomu, že predpokladajú šetrenie, v skutočnosti minú ešte viac energie, ako keď temperujú. Miestnosť sa totiž vychladí a opätovné vyhriatie si vyžaduje paradoxne omnoho viac energie.

Keď už sme pri tom temperovaní, nezabudnite na správne teplotné nastavenie. V obytnej miestnosti má byť štandardná teplota 21 stupňov, na chodbe stačí pokojne 15 a v spálni sa odporúča 18 stupňov Celzia. V súčasnosti si môžete zadovážiť aj termostatické hlavice, ktoré sa dajú pripojiť na wifi, takže môžete výhrev ovládať na diaľku.

Zanedbané komíny môžu spôsobiť tragédiu

Vykurovacia sezóna so sebou nesie aj riziká, pretože rastie nebezpečenstvo vzniku požiarov. Problém spôsobujú zanedbané komíny. Už trojmilimetrový nános sadzí na vnútornej stene komína výrazne zvyšuje riziko požiaru. Len minulý rok počas vykurovacieho obdobia boli na Slovensku zaznamenané desiatky požiarov od vykurovacích systémov.

Zdroj: Teleráno

Podľa Bajtoša by preto nemali ľudia zabúdať na pravidelnú kontrolu a čistenie komína. Nemali by ste si to však robiť samy, ale zavolať na to oprávnenú osobu - kominára. Bežný kotol na tuhé palivo potrebuje revíziu raz za štyri mesiace, väčší každý druhý mesiac a plynový kotol raz za šesť mesiacov.

Podceňovať by ste nemali ani údržbu kotla, ktorá by mala byť zabezpečená raz ročne. Odborník nielenže pozrie stav kotla, ale aj ho zreviduje, nastaví, aby dobre fungoval, prípadne niečo opraví. Nezabudnite si dať namontovať poistný ventil, ktorý ochráni vašu nehnuteľnosť pred prípadným vytopením.

Za teplo si tento rok priplatíme, ceny energií porastú. Okrem Bajtoša sme sa spojili aj s analytikom, ktorý prezradil, na čo sa máme pripraviť.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.