Na bozkoch záleží. Vedci skúmali vplyv bozkávania na sexuálny život a vzťah

Bozkávanie kedykoľvek počas dňa je kľúčom k zdravému vzťahu.

Bozky sú v živote ľudí veľmi dôležité. Dokážu prebudiť vášeň, preukázať city, taktiež ukázať spokojnosť v sexe či naznačiť vďaku. Aj keď sa jednoduché pusy učia dávať už deti, rokmi sa ich význam aj váha mení.

Podľa niektorých odborníkov je intenzita a vzrušenie s ním spojené omnoho silnejšie ako v akomkoľvek sexuálnom akte. Bozky tak môžu byť milé, milujúce aj starostlivé. Rovnako tak vášnivé či hlboko erotické. Náruživé, vyžadujúce si ďalšie, krátke aj dlhé.

Mohlo by vás zaujímať: Ako často prať a kedy vymeniť uteráky? Dôležité je aj miesto, kde sú zavesené

Špecifické a globálne bozkávanie

Vedci mali veľa otázok, či vplýva bozkávanie na samotný vzťah alebo či je dobrý bozk zárukou dobrého sexu. Ako inak, rozhodli sa preskúmať a zistiť, ako bozkávanie súvisí s našimi sexuálnymi a vzťahovými skúsenosťami. Výskumu sa zúčastnilo 878 ľudí, ktorí boli vo vzťahu minimálne šesť mesiacov.

V prvom rade museli všetci uviesť, ako často majú s partnerom sex, ako často dosiahnu pri sexe orgazmus, ako sú so sexom vo vzťahu spokojní a ako hodnotia z hľadiska spokojnosti ich celkový vzťah. Podľa výsledkov zistili, že takzvané špecifické bozkávanie (počas sexu) úzko súvisí so sexuálnou frekvenciou u žien aj mužov. To znamená, že účastníci, ktorí sa pri sexe viac bozkávali, ho mali aj častejšie ako tí, ktorí sa pri sexe bozkávali málo alebo vôbec.

Okrem toho ženy, ktoré sa pri sexe viac bozkávali, mali lepšiu kvalitu sexu a viac dosiahnutých orgazmov. Vedci si to vysvetľujú tak, že pre ženy signalizuje bozkávanie počas miľovania viac emocionálnej blízkosti, čo zvyšuje mieru vzrušenia a vytvára spojitosť medzi bozkávaním a orgazmom. Taktiež je to pre ne určitá forma predohry a užívania si. Muži naopak viac ocenia dotyky.

Zdroj: shutterstoc.com/Photographee.eu

Štúdia však prišla ešte s jedným revolučným poznaním a to, že globálne bozkávanie kedykoľvek počas dňa je kľúčom k zdravému vzťahu. Čím spokojnejší sú ľudia vo vzťahu, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť ich spontánneho pobozkania partnera počas dňa. Z toho vyplýva, že čím nespokojnejší ste vo vzťahu, tým menej sa cez deň bozkávate. Bozky sú jednoducho dôležité.

Štúdii sa venovala psychologička Nicole l. McNlchols na odbornom portály psychologytoday.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti