Diaľničiari bielili kontrolórom dokumenty. Majú podozrenia z obrovských machinácií

19 Andrusko vypoveda.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Prípad odovzdali policajtom.

Diaľničiari bielili kontrolórom dokumenty. Tí si posvietili na ich stámiliónové zákazky za posledné tri roky. Pod mnohými šéfmi sa pravdepodobne už teraz trasie stolička. Podozrenia z machinácií preverí aj polícia.

Najvyšší kontrolný úrad sledoval pri stámiliónových zákazkách každý cent. Chceli vedieť, komu a koľko platia napríklad za poradenské, bezpečnostné či upratovacie služby. Výsledok kontroly, len pri úseku D3 Svrčinovec -Skalité vyčíslili kontrolóri neoprávnené výdavky na viac ako 43 miliónov eur.

Na kontrolórov čakalo ďalšie prekvapenie. Archívne dokumenty, ktoré žiadali buď zmizli, alebo ich dostali vybielené. Aj preto prípad odovzdali policajtom.

Pri procesoch verejného obstarávania využívali externé firmy, hoci na to nemali ani len súhlas predstavenstva. Nezrovnalosti našli aj pri Žilinskom úseku D1 a tie sa šplhajú do výšky 80 miliónov eur. Výskumný ústav dopravný hovorí, že takéto zlyhania pri obstarávaní pocítia nakoniec vodiči.

Pracovníci NDS, ktorí mali projekty kontrolovať, majú za to niesť aj zodpovednosť. Diaľničiari chcú na výsledok kontrolórov reagovať v pondelok. Rezort dopravy hovorí, že je plne súčinný pri všetkých odhaleniach a len nedávno menil vedenie NDS.

Pochybenia podľa šéfa parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Petra Kremského (OĽaNO) objavili kontrolóri ešte za minulej vlády. Tí čo zlyhali, sú tam však možno dodnes a okrem polície musí konať aj rezort dopravy .

Téme sa venoval Braňo Tomaga:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší kontrolný úrad

Dôležité udalosti