Od januára pridá štát seniorom o polovicu menej. Pocítia to najmä tí s nižšími dôchodkami

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zákon takto nastavila opozícia počas minulej vlády. Teraz to, paradoxne, kritizuje.

Seniorom pridá štát od januára na dôchodkoch o polovicu menej ako naposledy. Zákon už nebude garantovať každoročné zvýšenie o pevnú sumu. Tí s nižšími dôchodkami tak dostanú pridané menej. Kritizuje to opozícia aj samotní dôchodcovia.

Od budúceho roka si dôchodcovia prilepšia len o tzv. dôchodcovskú infláciu. Tá odzrkadľuje ako rástli ceny tovarov a služieb, ktoré penzisti najviac kupujú a využívajú. Podľa štatistického úradu dosiahla 1,3 percenta, teda o toľko sa zvýšia dôchodky.

V praxi to vyzerá nasledovne: Ak niekto poberá 300-eurový dôchodok, od budúceho roka si prilepší o necelé štyri eurá. V zásade platí, že čím vyššia penzia, tým razantnejšie bude aj zvýšenie. Napríklad pri dôchodku 700 eur, bude zvýšenie predstavovať 9 eur.

Minister práce však pripomína, že takto si zákon nastavila minulá vláda.

Dôchodky sa vyplácajú presne podľa zákonov, ktoré schválila strana Hlas-SD a strana Smer-SD, čiže s pobavením sledujem, ako kritizujú vlastné zákony, ale som pripravený diskutovať, ak vieme veci vylepšiť,“ reagoval minister práce Milan Krajniak.

Penzie sa tak zvýšia o polovicu menej ako vlani. Vtedy štát penzistom garantoval, že aj keby inflácia rástla pomalším tempom, ich dávka sa od začiatku roka zvýši aspoň o dve percentá z priemerného dôchodku. Od januára s pevnou sumou však zákon nepočíta.

Rozhorčení sú dôchodcovia aj opozícia. Pozrite si nasledujúcu reportáž Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zvyšovanie

Dôležité udalosti