Zdražovanie naberá tempo, aké sme od zavedenia eura nemali. Dávky a dôchodky zaostávajú

Inflácia rastie neúprosne, dávky a dôchodky však nie.
Zdroj: TV Markíza

Vláda chystá niekoľko pomocných krokov.

Bude zvýšenie rodinných dávok a dôchodkov na budúci rok stačiť? Štát plánuje detské prídavky a penzie zdvihnúť v januári len o pár drobných. Zdražovanie pritom naberá tempo, aké sme tu od zavedenia eura ešte nemali. Čoraz častejšie sa preto skloňuje potreba pridať ľuďom viac.

Potraviny, benzín, služby a najbližšie aj energie. Kým doteraz sa inflácia bežne hýbala okolo jedného či dvoch percent, teraz sa zdražovanie zrýchľuje z mesiaca na mesiac. A mnohí to aj poriadne cítia v rodinnom rozpočte.

Podľa toho, ako sa hýbu ceny, sa určeným vzorcom každý rok zvyšujú aj štátne dávky či dôchodky. No problém je, že rozhoduje rast cien spred niekoľkých mesiacov. Kým vtedy to ešte bolo niečo vyše percenta, teraz analytici odhadujú, že by sa inflácia mohla vyšplhať až k piatim percentám.

Plánované zvýšenie dávok na budúci rok preto nebude stačiť. Napríklad rodičovský príspevok sa zvýši maximálne o necelých šesť eur, prídavky o 38 centov mesačne.

Zdroj: TV Markíza

Súčasný šéf ministerstva Milan Krajniak hovorí, že by aj riešil, ale rozdeliť môže len toľko, koľko mu pustí minister financií Igor Matovič.

Vláda preto chystá niekoľko pomocných krokov, aké, sa dozviete z reportáže Alexandry Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zvyšovanie

Dôležité udalosti