Cena plynu enormne narástla, napriek tomu sú na Slovensku miesta, kde sa teplo nezdraží

Ceny plynu sú štvornásobne drahšie.
Zdroj: TV Markíza

Napríklad v Dolnom Kubíne.

Oproti trhovej cene zo začiatku roka je plyn teraz štvornásobne drahší. Takmer milión domácností žijúcich v bytoch napojených na centrálne teplárne tak môže očakávať, že bude od januára platiť za teplo viac. No sú aj mestá, v ktorých ostanú ceny rovnaké.

Napríklad v Dolnom Kubíne, kde kombinujú plyn s drevnou štiepkou. Nie je to však jediný dôvod, prečo Dolnokubínčania nebudú platiť za teplo viac. „Podarilo sa nám zazmluvniť dodávky plynu ešte v čase, keď tie ceny boli oveľa priaznivejšie. Aj vďaka tomu vieme garantovať, že nebudeme zvyšovať cenu tepla,“ vysvetľuje Ján Prílepok, primátor Dolného Kubína.

V mnohých mestách teplo ale zdražie. Sú za tým rozdielne spôsoby nákupu plynu teplárenskými spoločnosťami.

Nakúpiť dopredu tiež nemusí byť výhodné, je to skôr lotéria. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž povolí teplárňam premietnuť si do ceny za teplo len takú nákupnú cenu plynu, ktorú vyráta z priemeru za posledný polrok. A keď táto vyjde nižšia, ako predtým nakúpili, prerobia aj 10-tisíce eur. Preto mnohí s nákupmi aj teraz čakali.

Výška nárastu konečnej ceny za teplo a teplú úžitkovú vodu nebude rovnaká ako pri trhovej cene plynu. Tá totiž tvorí len 40 percent z výslednej sumy pre odberateľov.

Koľko zaplatíme od januára za teplo, budú výrobcovia vedieť najneskôr v decembri, po tom, ako im ÚRSO určí koľko si môžu do výslednej sumy zarátať za nákup plynu.

Aké riešenie navrhuje Združenie miest a obcí, sa dozviete z reportáže Mária Kermieta.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zvyšovanie

Dôležité udalosti