Šéf pobočky NAKA v Nitre dostal v minulosti obálku od exkolegu. Trasie sa pod ním stolička

Obálku s peniazmi podľa vlastných slov policajt vrátil. No úradný záznam spísal, až keď zadržali bývalé policajné špičky.

Nový policajný prezident chce robiť čistky aj v NAKA. Podľa informácií televízie Markíza sa trasie stolička napríklad pod šéfom nitrianskej pobočky Róbertom Pribulom. Zistili sme, že mu v minulosti poslal iný exfunkcionár elitnej jednotky peniaze. Hoci ich údajne vrátil, úradný záznam spísal až po roku.

Róbert Pribula riadi nitriansku expozitúru NAKA dva roky, no aj predtým zastával vysoké funkcie. Jeho šéfom bol kedysi riaditeľ finančnej polície NAKA a dnes spolupracujúci obvinený Bernard Slobodník. Ten sa zo zboru porúčal v lete 2019 a práve on údajne poslal Róbertovi Pribulovi peniaze, keď už v polícii nebol.

Bolo to ešte v decembri 2019, keď sa vracal zo služobnej cesty. Iný policajt mu ohlásil, že mu Slobodník posiela vianočný darček a že mu ho dal do aktovky. Keď tašku otvoril, našiel v nej obálku.

„Zbadal som, že sa tam nachádzajú finančné prostriedky, ktoré som vybral, prerátal, bolo to 40 kusov 50 eurobankoviek, teda 2 000 eur,“ opísal pred vyšetrovateľom Pribula. Ďalej uvádzal, že kolegovi peniaze v obálke vrátil s tým, nech ju odovzdá Slobodníkovi.

Ako teda Róbert Pribula postupoval potom? Úradný záznam o tom, čo sa stalo, spísal až po roku po akcii Očistec. Počas nej okrem Slobodníka zadržali aj ďalších funkcionárov a v uznesení sa dočítal o daroch.

Róberta Pribulu sme sa na tieto okolnosti pýtali. Napísal nám, že sa nemôže k veci vyjadriť, lebo nechce zmariť vyšetrovanie. „K tomu by som len doplnil - nikdy som od nikoho neprevzal žiadne finančné prostriedky, je to proti môjmu presvedčeniu a cti,“ uviedol.

Podľa rektorky policajnej akadémie zrejme Róbert Pribula konal bezodkladne, a to bez ohľadu na to, či peniaze v obálke boli podmienené protislužbou alebo nie. Podľa nej to podľa všetkého oznámil nadriadenému a podal trestné oznámenie.

Policajný prezident Štefan Hamran už avizoval, že bude robiť personálne zmeny aj na NAKA po celom Slovensku. No a hoci nikoho konkrétneho nemenoval, podľa našich informácií sa stolička trasie aj pod Róbertom Pribulom.

„Máme tam spravený taký veľmi rýchly personálny audit, zhruba vieme, kto ako konal v minulosti a u koho sú veľmi vážne podozrenia, že pri výkone svojho povolania nesledoval verejný záujem,“ povedal Hamran.

O menách rozhodne už nový šéf NAKA Branko Kišš po 15. októbri, keď nastúpi od funkcie.

Téme sa venovala Zuzana Ferenčáková.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti