Cirhóza pečene: čo to je, ako sa lieči a prečo ohrozuje viac žien ako mužov

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ Shidlovski

Ženy majú až päťnásobne väčšiu predispozíciu na cirhózu pečene ako muži.

V uplynulých dňoch sa veľmi intenzívne spomína cirhóza pečene. Hlavne v súvislosti s hospitalizáciou českého prezidenta Miloša Zemana, keďže viaceré české média uviedli, že trpí týmto ochorením. Avšak nie každý vie, čo to je, aká je liečba a už vôbec, že viac ohrozuje ženy ako mužov.

Predsa len, priznajte sa, patríte k ľuďom, ktorí si po večeroch pravidelne a radi dávajú dva-tri poháre vína alebo pár pív? Podľa lekárov je to problém a skutočne sa máte čoho báť. Ako iste viete, alkohol nie je pre pečeň prospešný.

Na vizuálnom príklade to ukázal lekár Drew 's Lifechangers, ktorý vo svojom televíznom programe ukázal dvom dievčatám, ktoré každý deň popíjali nejaký alkohol, zdravú pečeň a pečeň trpiacu cirhózou. Rozdiel bol markantný už na prvý pohľad a jednu z dievčat dokonca rozplakal. U človeka, ktorý trpí cirhózou, je totiž pečeň zjazvená a stvrdnutá.

Prečítajte si aj: Obdobie chrípok a nachladnutia je tu, takto sa na boj s nimi pripravíte

Zdravá verzus chorá pečeň

Pozrime sa na to bližšie. Zdravá pečeň má sýtu červenohnedú farbu a hladkú štruktúru. Naopak chorá pečeň sa sfarbuje do šeda, môže byť posiata tmavými fľakmi a ako sme už spomínali je zjazvená a stvrdnutá. „Presne tak budú vyzerať vaše pečene, pokiaľ budete dlhodobo holdovať alkoholu,“ uviedol doktor. „Pravdepodobnosť, že dostanete cirhózu pečene, keď budete piť viac alkoholu ako je zdravé, je veľká,“ varoval ich.

Riziko je o to väčšie, že ženy majú až päťnásobne väčšiu predispozíciu na cirhózu pečene ako muži. Môžu za to žalúdočné enzýmy, ktoré si s odbúravaním niektorých látok prítomných v alkohole jednoducho nevedia poradiť. Cirhóza pečene spôsobená alkoholom vzniká väčšinou po desiatich rokoch jeho pravidelnej konzumácie.

Zdroj: shutterstoc.com/eranicle

Čo to vlastne je a liečba

Už pri vzhľade sme spomínali, že sa na pečeni objavujú jazvy. Nejde pritom len o kozmetickú vadu. Práve tie totiž poškodzujú pečeň a spôsobujú, že prestáva fungovať. Prejavuje sa to podobne ako väčšina ochorení, teda únavou, nevoľnosťou či stratou chuti do jedla. V horších prípadoch sa objaví aj hepatitída, zvracanie krvi a krv v stolici. Ide však už o neskoré štádium ochorenia.

Horšie je, že liečba v podstate neexistuje. Lekári dokážu len zmierniť jej príznaky. V krajnom prípade, teda v poslednom štádiu ochorenia, môže pacienta zachrániť transplantácia pečene. Lenže tú u alkoholikov takmer nikdy neschvália, transplantačný program im neumožňuje zaradiť sa do zoznamu čakateľov. Jedinou prevenciou je teda zredukovanie konzumácie alkoholu.

Ako piť zdravo

No a poďme sa teda pozrieť na to pitie. V skutočnosti neexistuje presne dané množstvo, ktoré si môžete dať. U každého je to individuálne. Všeobecne sa udáva, že pri zdravom životnom štýle života môžete konzumovať maximálne dva deci vína denne. Pod zdravou životosprávou však lekári nemyslia len pohyb, ale aj zdravú stravu a dostatočnú konzumáciu nealkoholických tekutín.

Univerzita Virginia Commonwealth urobila výskum, ktorý zistil, že strava bohatá na ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky, olivový olej, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny v podobe rýb dokážu výrazne prispievať k celkovému zdraviu tela a zároveň znižujú riziko hospitalizácie u osôb, ktoré majú cirhózu už diagnostikovanú. Lekári však upozorňujú, že je nutné redukovať napríklad aj červené mäso, uvádza mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti