Guvernéra NBS P. Kažimíra obvinili z podplácania. Údajne sa ho dopustil ako minister financií. Tu je jeho reakcia

Irena Biháriová.
Zdroj: TASR

Funkcie guvernéra sa ujal v roku 2019.

Špeciálna prokuratúra obvinila z podplácania guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra. Informoval o tom portál Aktuality.sk, ktorému to potvrdilo viacero nezávislých zdrojov.

Obvinenie má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Kažimír mu údajne priniesol úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve Imrecze. Ten je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

Obvinenie guvernéra NBS pre TV Markíza potvrdil aj jeho advokát Ondrej Mularčík. Ten zdôraznil, že jeho klient obvinenia odmieta. Podľa Mularčíka ide o prečin, kde je trestná sadzba maximálne 5 rokov odňatia slobody. Peter Kažimír nebol zadržaný a odmietol obvinenie z podplácania.

„Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ reagoval Kažimír na obvinenie.

Bývalý minister financií tvrdí, že sa „necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu“ a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Kažimír sa funkcie guvernéra ujal v roku 2019, keď odišiel z pozície ministra financií. Mandát má do 1. júna 2025.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter kažimír

Dôležité udalosti