Na Kysuciach sa rozmohol biznis s kôrou. Páchatelia pre ňu ničia zdravé stromy

Záber na zničený strom.
Zdroj: TV Markíza

V lese tak vzniká na živých stromoch obrovská škoda.

Vyberú si najkrajšie stromy v lese a desiatky z nich oholia z kôry. Tú potom núkajú na Kysuciach od domu k domu ako dekoráciu do záhrad. V lese tak vzniká na živých stromoch obrovská škoda.

Lesný hospodár neveriacky krútil hlavou pri pohľade na zdravý strom a jeho živicové slzy. „Poviem pravdu, on plakal, ja som plakal. Lebo to som ešte v živote nezažil,“ povedal predseda lesného pozemkového spoločenstva Dubie Štefan Korista.

Mnohí by tipovali, že ak to nespravilo zviera, tak to mohol urobiť iba niekto, kto chce, aby strom vyschol a mohol ho sťať. No je za tým niečo iné.

Páchateľmi sú podľa polície jeden 41-ročný a dvaja 21-roční muži z neďalekej osady. Aj pri tomto strome vidieť, že pri zbere kôry sa ani len neunúvali zdvihnúť ruky nad hlavu.

„Z kmeňov stromov zrejme zlúpali kôru, ktorú údajne následne predali,“ hovorí Radko Moravčík, žilinský krajský policajný hovorca.

Škodu na kôre polícia vyčíslila na 4,5-tisíc eur. No škoda pre les je oveľa vyššia. Polícia už troch mužov aj obvinila. Kôru predávali ľuďom na skrášlenie záhrad.

Ak mužom dokážu vinu, vo väzení môžu pobudnúť aj tri roky. Lesný hospodár by sa s nimi nemaznal. „Takýto človek? By som ho dal na pranier ako v dávnej minulosti,“ dodáva.

Jedinou účinnou obranou proti ničiteľom stromov je zrejme iba rozhodnutie nič podobné od nich nekupovať.

Téme sa venoval Marián Lechan.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Les

Dôležité udalosti