A. Zsuzsovú prvýkrát právoplatne odsúdili za vraždu. Za mrežami má stráviť 21 rokov

Demi Lovato sa zasnúbila
Zdroj: TASR

Jej obhajca po oboznámení sa s rozsudkom pravdepodobne využije mimoriadne opravné prostriedky.

Senát Najvyššieho súdu zamietol odvolanie Aleny Zsuzsovej, Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára a stotožnil sa s rozsudkom Špecializovaného trestného súdu. 

Ten ich vlani v decembri odsúdil Špecializovaný trestný súd na 21 rokov za vraždu exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Trest si majú odpykať na oddelení s maximálnym stupňom stráženia.

Zsuzsová neprišla na verejné zasadnutnie, v pojednávacej miestnosti boli iba Mosnár a Ostružlík. „Rešpektujeme rozsudok a po doručení sa s ním oboznámime a pravdepodobne využijeme mimoriadne opravné prostriedky," povedal po vyhlásení rozsudku jej obhajca Štefan Neszméry.

Zdroj: TV Markíza

Senátu predsedala sudkyňa Jana Serbová a ďalšími členmi boli Ivetta Macejková a Petr Kaňa. Zamietnutie odvolanie odôvodili tým, že dokazovanie bolo vykonané zákonnýmm spôsobom.

Reakcia prokurátora na rozsudok

Na pojednávanie prišla aj vdova po exprimátorovi Ildikó Basternáková, ktorá sedela v pojednávacej miestnosti so svojím splnomocnencom a prokurátorom ÚŠP Michalom Šúrekom.

„Vypočuli sme si rozhodnutie, ktorým bolo potvrdené prvostupňové rozhodnutie, rozsudok bol vyhodnotený ako zákonný a správny, všetky odvolania vrátane odvolania prokuratúry boli  zamietnuté," uviedol.

Zdroj: TV Markíza

Nechcel hodnotiť, aký to bude mať dosah na iné konania, v ktorých figuruje Zsuzsová. „Minimálne to nasvedčuje o osobnosti obžalovanej," poznamenal.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

 V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ju ŠTS minulý rok v septembri síce oslobodil, ale NS SR verdikt v júni 2021 zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné rozhodnutie.

Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák pre TV Markíza vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou Ildikó. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace v júli už také šťastie Basternák nemal.

Prípadu sa od začiatku venovala reportérka Zuzana Ferenčáková, ktoré bola aj na vynesení definitívneho rozsudku.


BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti