Odborári blokovali hlavný ťah na Donovaly a horský priechod Šturec

Protest odborárov na hlavnom cestnom ťahu na Donovaly v Banskej Bystrici.
Zdroj: Martina Kašiarová

Autá však priebežne púšťali.

Zhruba 120 odborárov z Banskobystrického samosprávneho kraja protestovalo v stredu dve hodiny na priechode pre chodcov v banskobystrickej mestskej časti Jakub/Nový svet, na hlavnom cestnom ťahu Banská Bystrica - Donovaly. Chceli tak poukázať a zároveň odmietnuť postupné znižovanie životnej úrovne a sociálnych štandardov zamestnancov a všetkých občanov Slovenska.

Ako po skončení blokovania priechodu uviedol predseda Rady Odborového zväzu KOVO Emil Machyna najväčšieho a najsilnejšieho zväzu v krajine, protestná akcia splnila svoj účel.

Počas dvoch hodín autá priebežne na pár minút prepúšťali. Hoci niektorí vodiči boli nahnevaní, väčšina ich akciu údajne akceptovala, lebo sa stotožňujú s požiadavkami odborárov a týkajú sa aj ich.

Dramaticky sa zhoršujúca sociálno-ekonomická situácia obyvateľov, zvyšovanie cien potravín, elektriny, bývania či viaceré zmeny pracovno-právnej legislatívy v neprospech zamestnancov a ich zástupcov viedli „kovákov“ k verejným protestným aktivitám už od septembra v Košiciach, potom v Žiline a teraz v Banskej Bystrici. Pokračovať budú v Nitre a Bratislave.

„Uvidíme, či sa niečo zmení. Zatiaľ sa nejaví, že by vláda chcela ustúpiť a brala vážne občiansku spoločnosť a ľudí práce. Budeme pokračovať a stupňovať tlak na vládu, nevylučujeme aj väčšie nátlakové akcie. Ak vláda nebude rešpektovať občiansku spoločnosť, tak pre koho vládne? Sami pre seba alebo pre biznis? Na prvom mieste musí byť človek, nie kapitál, inak spoločnosť nebude stabilná,“ konštatoval Machyna.

OZ KOVO zastupuje okolo 180-tisíc zamestnancov na Slovensku.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti