Rodičia začnú dostávať tento týždeň po 100 eur na každé dieťa

tomas mastalir.jpg
Zdroj: Tania Kolinko/shutterstock.com

Ide o tzv. pandemický prídavok.

Rodičia s deťmi do 18 rokov dostanú tzv. pandemický prídavok, ktorý im vyplatia už tento týždeň. Je to sto eur na každé nezaopatrené dieťa.

Po 333 eurovom príspevku, ktorý v auguste dostalo vyše 7 000 rodín s deťmi v hmotnej núdzi, je to ďalšia pomoc z rezortu práce. ktorá má čiastočne zmierniť následky covidových opatrení. Na pomoc rodinám s nezaopatrenými deťmi tak rezort vyplatí celkom 70 478 430 eur.

„Som rád, že moji kolegovia z vlády schválili druhý jednorazový príspevok pre deti, vďaka ktorému si rodiny s deťmi prilepšia v období pandemickej krízy. Pomôžeme tak približne 944-tisíc deťom do 18 rokov,“ povedal minister Milan Krajniak.

Kto má nárok na dávku

Prídavok tvoria dve čiastky - bežná mesačná výška prídavku na dieťa 25,50 eura a mimoriadne navýšenie 74,50 eura.

Dávku dostanú všetky rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktoré majú nárok na prídavok na dieťa, resp. mali naň nárok v období od marca do augusta okrem tých nezaopatrených detí, na ktoré vznikol nárok na jednorazovú pomoc v hmotnej núdzi v sume 333 eur.

„Toto jednorazové zvýšenie dostanú aj rodiny, ktoré poberali prídavok na dieťa, avšak ich nezaopatrené dieťa, ktoré by v septembri 2021 bolo mladšie ako 18 rokov, zomrelo v čase od marca 2020 do septembra 2021,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská.

Kde vám prídu peniaze

Jednorazový prídavok na dieťa vo výške 100 eur na každé dieťa do 18 rokov budú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplácať už od polovice tohto týždňa.

Rodičom, ktorým sa prídavok na dieťa poukazuje na účet v banke, dostanú 100 eurový pandemický prídavok na dieťa na účet od 13. októbra. Tým, ktorým vypláca prídavok na dieťa Slovenská pošta, ho vyplatia od 18. do 27. októbra.

Dôležité je aj potvrdenie o návšteve školy

Vzhľadom na to, že zber údajov o štúdiu bol ukončený až začiatkom októbra a do dávok pred výplatou v riadnom termíne sa nedostali všetky údaje, úrady práce vyplatia prídavky na dieťa v ďalšom mimoriadnom termíne v októbri.

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Zvýšenie prídavku na dieťa o 74,50 eura je viazané na nárok na prídavok na dieťa v mesiaci september. Tzn., že ak nenatiekli údaje o štúdiu v školskom roku 2021/2022 pre študentov vo veku 16 – 18 rokov, prípadne, ak rodič nedoložil potvrdenie, prídavok na dieťa za mesiac september v sume 100 eur, vyplatia im ich v najbližšom výplatnom termíne.

Téme sme sa venovali aj Televíznych novinách, pozrite si reportáž.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti