Ceny rastú šialeným tempom. Takéto zdražovanie sme tu desať rokov nemali!

Ilustračný záber.
Zdroj: TASR

Najrýchlejšie rástli ceny ovocia, zeleniny a mäsa.

Nárast spotrebiteľských cien dosiahol v septembri hodnotu 4,6 %, čo je najviac od novembra 2011.

Zvyšujúcu sa dynamiku rastu cien naďalej ťahali medziročne vyššie ceny potravín, palív a najnovšie aj rast cien školského stravovania po útlme štátneho financovania obedov v základných školách, informoval vo štvrtok (14. 7.) štatistický úrad.

Vyššie ceny ako vlani v septembri boli vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020.

Zdroj: TVNOVINY.SK/ŠÚ SR

Potraviny a bývanie

Vysoký rast mali tie potravinové skupiny, ktoré významnejšie zvýšili ceny aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso. Do tejto skupiny patrí aj chlieb a obilniny; ryby a morské plody; mlieko, syry, vajcia; oleje a tuky, ako aj cukor, džem, med, čokoláda a cukrovinky.

Prečítajte si aj: Analytici očakávajú ďalšie zdražovanie, vrchol má prísť v apríli

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zvýšili rast cien z augustových 2,2 % na septembrových 2,6 %. Táto hodnota rástla piaty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premietajú drahšie stavebné materiály. Do štatistík sa počíta napr. aj dodávky vody, zber smetí, teplo, či pevné palivá.

Školské jedálne, hotely a reštaurácie

Novou položkou, ktorá výrazne ovplyvnila rast cien medziročne aj medzimesačne, bol prudký rast cien školského stravovania. K celkovej hodnote medziročnej inflácie od jari prispievajú aj vyššie ceny palív, medziročné rasty nad 20 % si pripisujú už piaty mesiac po sebe.

V porovnaní s augustom ceny vzrástli o 0,8 %. Je to najvyššia hodnota septembrového medzimesačného rastu cien od roku 2002. Tempo rastu cien sa opäť zrýchlilo z augustových 0,4 %.

Zdroj: TASR

Spomedzi 12 odborov spotrebného koša ceny vzrástli v siedmich a poklesli v troch. Najvýznamnejšie k medzimesačnému rastu cien prispeli vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, v ktorých výrazne vzrástli najmä ceny v závodných jedálňach o 30,9 %. Sem patria aj školské jedálne, ktoré ovplyvnila legislatívna zmena, obmedzenie štátneho financovania obedov v základných školách.

Zdraželo aj bývanie i stavebné materiály

V odbore bývanie a energie pokračoval medzimesačný rast cien najmä v skupine imputované nájomné (náklady na vlastné bývanie), ceny oproti augustu znova vzrástli o 0,9 %. Túto položku ovplyvňujú niekoľko mesiacov drahšie stavebné materiály, pričom septembrový medzimesačný rast bol miernejší ako v auguste, aj ako v máji a júni.

Zdroj: TASR

Súčasne vzrástli ceny za ostatné služby spojené s obydlím o 1,1 %. Naopak, ďalší cenový rast utlmil pokles cien v odbore zdravotníctvo, kde sa znížili ceny farmaceutických výrobkov o 0,8 %.

Pokles cien v zdravotníctve a niektorých službách

Jednou zo skupín, kde medziročne poklesli ceny sú aj Rozličné tovary a služby. Pri porovnanávaní cien štatistici porovnávajú napr. kozmetické a kadernícke služby, elektrické spotrebiče pre osobnú starostlivosť, šperky, hodiny i hodinky, rôzne typy poistenia i iné finančné služby.

Ceny klesli aj v skupine Zdravotníctvo, kde patria aj farmaceutické výrobky, služby zubných lekárov a stredného zdravotníckeho personálu, terapeutické pomôcky i amblulatné služby.

V súhrne za deväť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlani sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,4 %. Medziročne sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,4 %, za nízkopríjmové domácnosti o 2,2 %, za domácnosti dôchodcov o 2,1 %.

BRATISLAVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inflácia

Dôležité udalosti