Pre exšéfa kontrarozviedky SIS a expolicajta žiada prokurátor 11 rokov za prijatie úplatku

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan.
Zdroj: TASR

Obhajoba navrhuje oslobodenie, obaja obžalovaní trvajú na nvidne a prijatie úplatku odmietajú.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šurek žiada pre exriaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a bývalého policajta Ladislava Vičana 11-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody so zaradením do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Tiež trest prepadnutia majetku. Uviedol to v záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku.

Obhajoba navrhuje oslobodenie oboch mužov spod obžaloby, čo vo svojej záverečnej reči uviedol ich obhajca Adrián Kucek. Obaja obžalovaní vyhlásili, že sú nevinní a skutok prijímania úplatku, ktorý je im kladený za vinu, nespáchali. ŠTS vyhlási rozsudok vo štvrtok (21. 10.) o 12.30 h.


Vyhlásil tiež, že obžalovaných priamo usvedčujú svedkovia Dušan Bočkay, Ľudovít Makó aj Boris Beňa. Podotkol, že obžalovaní si od Bočkaya vyžiadali úplatok, pričom časť z neho si ponechali.

Za usvedčujúci dôkaz považuje Bočkayovu výpoveď. „Podrobne, logicky a aj opakovane vypovedal o stretnutí s obžalovaným Petrom Gašparovičom v saune na Zochovej chate, kde si obžalovaný vypýtal peniaze za riešenie a vyriešenie problému s odblokovaním zaisteného majetku," zdôraznil. Odovzdanie úplatku obžalovaným potvrdzujú podľa prokurátora aj ďalšie vykonané dôkazy.

Podľa prokuratúry mali obžalovaní za prijatie úplatku sľúbiť Bočkayovi zrušenie predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorým bol obchodnej spoločnosti Bopal zablokovaný majetok. Sľúbených mali mať 400-tisíc eur, napokon mali v roku 2018 prijať 200-tisíc eur.

Zdroj: TASR

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry súdu nepredložil dostatok nespochybniteľných dôkazov, ktoré by bez najmenších pochybností dokázali, že sa skutok stal," povedal Kucek.

Kritizoval právnu kvalifikáciu skutku. Myslí si, že prokurátor neuniesol dôkazné bremeno. Spochybnil aj pravdivosť svedeckej výpovede podnikateľa Dušana Bočkaya. V súvislosti s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom a exnámestníkom SIS Borisom Beňom hovorí o nepriamych svedectvách.

„Som nevinný a skutok, pre ktorý som obžalovaný, som nespáchal," povedal Peter Gašparovič. Tvrdí, že jeho stíhanie je účelové a počas prípravného konania bol na neho vyvíjaný tlak, aby sa priznal. Hovorí tiež o nasadení neprimeraných síl a prostriedkov pri zadržaní. Verí, že rozhodnutie ŠTS bude spravodlivé. Poukázal na účelovosť výpovedí svedkov Makóa a Beňu.

Zdroj: TASR

Na svojej nevine trvá aj Ladislav Vičan. „Pán Bočkay svojimi verziami a klamstvami zavádza, aby zakryl svoju daňovú trestnú činnosť, ako aj ľudí, ktorí mu napomáhali k páchaniu trestnej činnosti," podotkol bývalý policajt. Odmieta, že by od Bočkaya prijímal finančné prostriedky.

Podľa prokuratúry mali obžalovaní  za prijatie úplatku sľúbiť Bočkayovi zrušenie predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorým bol obchodnej spoločnosti Bopal zablokovaný majetok. V roku 2018 mali prijať 200-tisíc eur.

Dvojica Peter Gašparovič a Ladislav Vičan bola zadržaná na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. NAKAv rámci nej obvinila osem osôb. Medzi obvinenými boli aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský či exnámestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári Policajného zboru a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili. Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Judáš

Dôležité udalosti