Aký máte kašeľ? Zistite rozdiel medzi suchým a vlhkým kašľom a liečte sa správne

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Africa Studio

U detí aj dospelých sa najčastejšie vyskytuje akútny kašeľ, ktorý môže trvať až tri týždne.

V tomto období trápi kašeľ mnohých. Aj keď to nie je zrovna najvážnejší zdravotný problém, vyžaduje si adekvátnu liečbu. U detí aj dospelých sa najčastejšie vyskytuje akútny kašeľ, ktorý môže trvať až tri týždne a pri jeho liečbe je nutné rozlišovať takzvaný suchý a vlhký kašeľ.

„Pri suchom kašli sa nevytvárajú žiadne hlieny, pre vlhký, produktívny kašeľ je naopak tvorba hlienu typická. Nie vždy sa však musí dať vykašľať,“ vysvetľuje lekár Martin Kopecký.

Suchý vrz. vlhký kašeľ

Suchý kašeľ je skôr dráždivý. V priebehu niekoľkých dní sa môže zmeniť a postupne odznieť alebo sa z neho stane produktívny kašeľ (vlhký). Ak prechádza suchý kašeľ do záchvatov, spôsobuje dusivosť, voľnopredajné lieky ho nedokážu stlmiť a je nutné navštíviť lekára.

„Lieky na tlmenie kašľu obsahujú niektorú z účinných látok, ako sú dextrometorfan, butamirát, dropropizin alebo levodropropizin,“ tvrdí Kopecký. „Na súchý kašeľ zvyknú najčastejšie lekári predpísať lieky s kodeínom. Ten okrem liečby dráždivého kašľu a tlmenia bolesti však spôsobuje aj ospalosť a malátnosť. Nesmie sa preto užívať v prípade, že ide o vlhký kašeľ a nemali by si ho dávať deti ani pacienti, ktorí užívajú utlmujúce lieky,“ upozorňuje lekárnička Michaela Bažantová.

Prečítajte si aj: Obdobie chrípok a nachladnutia je tu, takto sa na boj s nimi pripravíte

Vlhký, produktívny kašeľ vzniká, keď sa v dýchacích cestách začne hromadiť hustejší hlien. Je to teda obranný reflex, ktorým sa organizmus snaží vyčistiť dýchacie cesty. Akútny kašeľ vzniká často pri zápale priedušiek. Jeho príčinou býva aj zadná nádcha, kedy hlien steká do nosohltanu z nosnej sliznice a okolitých dutín. Malé deti nedokážu hlien dobre vykašľať, práve preto ho prehĺtajú, čo môže viesť k zvracaniu.

Na vlhký kašeľ sa predpisujú lieky zamerané na vykašliavanie, ktoré znižujú viskozitu hlienu alebo stimulujú proces tvorby riedkeho hlienu. „Prípravky na vlhký kašeľ uľahčujú vykašliavanie a obsahujú látky ako ambroxol, bromhexin či erdostein,“ vysvetľuje Kopecký.

Lieky na vykašliavanie však nikdy neužívajte pred spaním, na noc. Keďže podporujú kašľanie, nevyspali by ste sa a budili. Veľmi dôležité je pravidelné pitie. Vďaka príjmu tekutín nebude hlien tuhý, zriedi sa, a tak sa bude ľahšie vykašliavať. Veľký pozor si dávajte na kombináciu liekov. Poraďte sa radšej s farmaceutkou, aby ste neskombinovali kvapky podporujúce vykašliavanie a k tomu sirup na tlmenie kašľu.

Mohlo by vás zaujímať: Kyslá kapusta nad zlato. Výborné a zdravé recepty z obľúbenej slovenskej potraviny

Lieky alebo bylinky

Kvapky, sirupy alebo tabletky. Na oba typy kašľu ich existuje naozaj neúrekom. V prvom rade si vyberte lieky podľa toho, komu sú určené (pre deti, mladistvých alebo dospelých). Následne je dôležitá váha, keďže od nej závisí potrebné množstvo kvapiek. Ťažší ľudia ich potrebujú veľa, preto je pre nich praktickejšie dať si sirup či tabletku.

Čo sa týka byliniek, tak na liečbu vlhkého kašľu zaberá extrakt z listov brečtanu a jeho kombinácia s tymiánom. Účinná je aj materina dúška, skorocel kopikovitý, pelargónia juhoafrická, ktorá pôsobí aj preventívne. Pomôžu aj čaje s obsahom tymiánu, slézu, ibišu lekárskeho, škorice, divozelu alebo lišajníka.

Veľmi účinné je kloktanie, potrebné je aj pravidelné vetranie a dostatočný oddych.

Domáce recepty na kašeľ

Zdroj: Piotr Wytrazek/shutterstock.com

Domáci cibuľový sirup proti kašľu

Suroviny: 1 stredná žltá alebo červená cibuľa, med alebo kryštálový cukor

Postup: Cibuľu nakrájame na kocky, zmiešame v miske s ½ polievkovej lyžice kryštálového cukru alebo jednou polievkovou lyžicou medu. Necháme stáť 12 hodín. Potom môžete sirup scediť a dať do sklenenej nádoby alebo malej fľaštičky. Pri kašli podávame jednu čajovú lyžičku trikrát denne.

Zdroj: Konstantin Zaykov/shutterstock.com

Karamelové mlieko s medom a cesnakom proti kašľu

Suroviny (rozpis na 2,5 dcl hrnček): 1 strúčik cesnaku, 2,5 dcl mlieka, ½ PL kryštálového cukru, maslo

Postup: Cesnak nakrájame na drobno alebo pretlačíme, potom restujete na masle. Pozor, iba chvíľu, nesmie sa spáliť. Pridáte ½ polievkovej lyžice kryštálového cukru a pripravíme karamel. Ten potom zalejete mliekom a necháte zovrieť. Naleje to hrnčeka a pijete pred spaním také teplé, aké znesiete.

Druhý variant: Cesnak pretlačíte do hrnčeka, v hrnci skaramelizujete cukor a zalejete mliekom. Tekutinu potom nalejete do hrnčeka, kde ste dali vytlačený cesnak. Podávate pred spaním tak, ako v prvej možnosti.

Vážnejšie druhy kašľu

Antibiotiká sa na liečbu kašľu väčšinou nepredpisujú, tie sa predpisujú, keď sa pôvodná vírusová infekcia zvrtne v baktériálnnu a prejaví sa napríklad zápal priedušiek či pľúc. Bežný kašeľ je väčšinou sprievodným javom pri nachladnutí, v určitých prípadoch môže ísť o príznaky chrípky či iného vážnejšieho ochorenia, akým je napríklad čierny kašeľ. „Určite by ste nemali kašeľ bagatelizovať, že jednoducho časom prejde. Rozlišujeme rôzne typy kašľu a pacienti by mu mali venovať dostatočnú pozornosť,“ tvrdí Aleš Krebs, prezidentka Českej lekárskej komory pre portál mojezdravi.cz.

Ak teda kašeľ trvá dlhšie ako tri týždne, môže ísť o chronický kašeľ, astmu, alergiu, zápal, psychogénny kašeľ či čierny kašeľ.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti