Policajti z NAKA na detektore lži. Pre únik dokumentu o podozreniach voči Santusovej či Zurianovi

1809_Oteckovia_18_09_P30_dnes_17_55__12___VOYO.mp4
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Únik citlivej listiny vyšetrujú ako podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Policajti z NAKA boli na detektore lži. Podľa zistení televízie Markíza sa toto vyšetrenie týkalo uniknutého dokumentu. Píše sa v ňom o podozreniach voči údajnej zločineckej skupine, ktorej súčasťou mala byť napríklad šéfka tímu inšpekcie Diana Santusová či exriaditeľ NAKA Branislav Zurian. Listina sa objavila na verejnosti krátko predtým, ako inšpekcia zadržala vyšetrovateľov elitnej jednotky.

S utajovaným dokumentom NAKA prišlo do kontaktu len niekoľko ľudí. Na listine sú podpisy štyroch policajtov vrátane funkcionárov. Nikto zvonka ho v tomto štádiu vidieť nemá. Predchádza totiž vyšetrovaniu. Tým sa líši od uznesenia, ktoré do rúk dostanú aj obvinení a ich advokáti.

Detektor lži a vyšetrovanie

Na policajnom prezídiu nám potvrdili, že situáciu okolo uniknutého dokumentu riešia. Niektorých ľudí poslali na detektor lži. Konkrétne mená ani počet však prezradiť nechcú.

„Výsledky testovania podliehajú špecifickému režimu ochrany. Úkonmi a opatreniami realizovanými v rámci internej kontroly sa doposiaľ nepodarilo identifikovať osobu zodpovednú za únik informácií,“ povedal pre televíziu Markíza hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Okrem toho únik dokumentu vyšetruje inšpekcia. „Vyšetrovateľ Odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite vedie vo veci trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ spresnila hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Dokument na verejnosť prenikol len pár hodín predtým, ako inšpekcia zadržala a obvinila elitných vyšetrovateľov, ktorí chystali stíhanie inšpekcie.

Zdroj: Facebook/TV Markíza

Podozrenia o zločineckej skupine

V dokumente sa píše o podozrivých, ktorí údajne tvorili zločineckú skupinu. Menujú v ňom  bývalú šéfku inšpekčného tímu Dianu Santusovú, exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana či bývalého šéfa operatívcov Jána Kaľavského. Skupinu podľa všetkého Peter Košč známy pod prezývkou Pán X.

S Branislavom Zurianom sme sa pred časom spojili. Odmieta, že by bol členom nejakej skupiny. Tvrdí, že niektorých menovaných, o ktorých sa v dokumente píše, vôbec nepozná, a s ďalšími nie je v kontakte už mesiace. Pre vojnu v bezpečnostných zložkách je mimo Slovenska.

Téme sa v Televíznych novinách venovala reportérka Zuzana Ferenčáková.

 

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dokument

Dôležité udalosti