VIDEO: Svetový deň záchrany života. Naučte sa krok po kroku správne resuscitovať

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Platoo Fotography

Včasnou resuscitáciou môže byť zachránená tretina ľudí s náhlou zástavou srdca.

Vedeli ste, že vaše ruky môžu zachrániť ľudský život? Každý rok sa náhle zastaví srdce približne 350-tisíc Európanom v produktívnom veku a asi jedna tretina z nich by mohla zostať nažive, keby im niekto hneď začal pomáhať.

A práve preto sme na dnešný Svetový deň záchrany života pripravili článok o resuscitácii. Jozef Köppl, predseda Slovenskej resuscitačnej rady a doktor Jakub Šulgan, ktorý je inštruktor pre Slovenskú resuscitačnú radu poradili, priblížili a aj následne ukázali, ako sa zachovať v situácii, keď niekto náhle odpadne.

Kedy a ako na resuscitáciu

„Samotná resuscitácia je postup, ktorý používate vtedy, keď už je človek v bezprostrednom ohrození života. Po prvé nereaguje na podnety, to znamená, že je v bezvedomí a po druhé, ani po spriechodnení dýchacích ciest sa uňho neobjaví normálne spontánne dýchanie. To skontrolujete svojimi zmyslami, teda ušami, zrakom a pocitom na líci,“ vysvetľuje v úvode Jozef Köppl.

Poďme na to postupne. Keď uvidíte niekoho na zemi, pristúpte k nemu a zistite, či je pri vedomí. Najlepšou možnosťou je stlačenie ramena a následné oslovenie. Ak osoba nereaguje, spriechodnite dýchacie cesty pomocou dvoch rúk, skloňte sa nad neho a pootočte hlavu tak, aby ste videli na jeho hrudník a mohli ste zároveň cítiť na líci jeho prípadný dych. Ak sa odpadnutému hrudník nedvíha a ani necítite dych, je nutná resuscitácia.

Prečítajte si aj: Prvá pomoc: Vyťahovanie jazyka prstami a čakanie na záchranku je nesprávne

Skôr, ako s ňou začnete, musíte zavolať odbornú pomoc (112 alebo 155). Ak ste dvaja, jeden z vás aktivizuje profesionálnu záchranu a druhý začne hneď robiť kompresie hrudníka. Ak ste sám, zavolajte na 112, dajte si telefonát na reproduktor a začnite kompresie hrudníka, prípadne požiadajte podporného dispečera o radu, ako postupovať. On vám všetko vysvetlí a navedie vás.

Kompresie hrudníka sa robia v pravidelnom rytme. Preložte si ruky v strede hrudnej kosti a začnite pravidelne stláčať v hĺbke päť až šesť centimetrov. Nemusíte sa obávať zlomenia rebier, stáva sa to zriedkavo a ako sa hovorí, je lepšie žiť so zlomeným rebrom ako nežiť vôbec.

Dôležitý je hlavne tréning. Vyskúšajte si to doma, aby ste si to zautomatizovali a v stresovej situácii reagovali nacvičeným postupom. O niečo iný je postup pri deťoch, je nutné byť opatrnejší a jemnejší.

Pozrite si video s inštruktormi, v ktorom ukázali resuscitáciu pre malé dieťa aj dospelého človeka.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.