Domáce

Práca šľachtí. Ukázali, koľko ľudí sa musí heslom utešovať aj v nedeľu

Nákupné centrum
Zdroj: TASR

Patríme do špičky, pričom rozdiely sú výrazné a vyvolávajú viaceré otázky.

Hovorí sa, že práca šľachtí, ale teší zrejme predsa len menej, než nedeľný obed v pohodlí domova. No približne 19 percent Slovákov si víkendové pohodlie neužíva ani posledný deň týždňa a sme v tomto ukazovateli tretí najpracovitejší národ EÚ. Zistila to Poštová banka z údajov Eurostatu. Medzi štátmi sú pri tom veľké rozdiely, čo vyvoláva viaceré otázky.

Prekvapujúco vyznieva, že vo viacerých štátoch zameraných na turizmus, kde si klienti vyžadujú služby a teda aj pracujúci personál aj počas víkendov, oficiálne pracuje v nedeľu v porovnaní so Slovenskom málo ľudí. Napríklad v Taliansku 13,6 percenta, v Bulharsku 9,4 percenta, Chorvátsku 9 percent a v Portugalsku 4,7 percenta.

V nedeľu pracuje na Slovensku nadpriemerne veľa ľudí.

Naopak v Grécku ich je vraj 17 percent a v sobotu sú Gréci dokonca najpracovitejšou krajinou EÚ s podielom pracujúcich na úrovni 42,4 percenta. Na Slovensku podľa štatistík robí v sobotu menej ľudí, než je európsky priemer 26,9 percenta - u nás 24,8 percenta.

Dlhé roky sa pod Tatrami diskutuje najmä o zákaze nedeľného predaja v obchodoch, čo by viedlo k povinnému voľnu pre ľudí za pokladňami a podobne. Z druhej strany však znejú námietky, že v takom prípade by mali mať nárok na voľno aj zdravotníci, hasiči, čašníci či ľudia vo fabrikách, z ktorých časť tiež pracuje v nedeľu. Lepšie je vraj nechať na ľudí, aby si zvážili, či si cez víkend privyrobia na úkor vlastného pohodlia, alebo sa zmieria s nižšou výplatou.


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti