Ľudia si musia priplácať na už zaplatené byty. Developeri vytiahli inflačnú doložku

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Developeri sa sťažujú na rekordné zdražovanie materiálov.

Ceny nehnuteľnosti raketovo rastú. Priplácať si musia aj tí, čo si byt kupovali pred rokom. Developeri sa sťažujú na rekordné zdražovanie materiálov a tak pri novostavbách vytiahli inflačnú doložku.

Najskôr nekonečné čakanie na byt a teraz developer žiada ešte aj peniaze naviac. Buď zaplatia doplatok, alebo ich byt dostane niekto iný.

Nielen diaľnice, či verejné stavby, ale aj byty, či rodinné domy. Masívne zdražovanie stavebných materiálov zasiahlo rovnako veľkých investorov ako aj bežných ľudí. Hlavne tí, čo nakupovali nehnuteľnosť z projektu ešte vlani, by mali počítať s neplánovanými výdavkami.

Prečítajte si aj: Ide o milióny. Ceny stavebných materiálov sa zvyšujú tak enormne, že robia problémy aj mestám

Dodatočné zvýšenie ceny pocítia naviac tí, čo nakupovali na hypotéku. Bez vlastných úspor ich čakajú náročné rozhovory s bankov o odklade splátok, alebo o navýšení úveru.

Developeri žiadajú od ľudí 5 až 10% ako inflačnú doložku. Sú to peniaze, ktoré majú kompenzovať drahšiu oceľ, plasty, cement, drevo, či iný stavebný materiál. Opatrnosť je ale na mieste! Dodatočné zdraženie totiž treba vyčísliť spravodlivo. Súčasný dvojciferný rast cien nehnuteľností môže developerov nabádať na rôzne špekulácie.

Pozrite si reportáž

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Developer

Dôležité udalosti