Po škandále s bratislavským obchvatom chce vláda meniť zákon, ktorý umožní stavať diaľnice rýchlejšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Novelu ešte musí schváliť parlament.

Diaľnice na Slovensku sa budú stavať rýchlejšie. Takéto nečakané pozitívum by mohol priniesť škandál s bratislavským obchvatom. Vláda chce po tejto chybe zmeniť zákon. Pomôcť by to mohlo nielen pri kľúčovej križovatke diaľnic D1 a D4.

Otváranie novej diaľnice sprevádzalo trpké sklamanie. Na novú D4 sa nedá napojiť z existujúcej D1. Kamióny si to tak opäť namieria na mestský obchvat a dvojmiliardový projekt ostáva bez efektu. Výstavbu tejto kľúčovej križovatky totiž zaradili do iného projektu. Termín, kedy by po nej malo prejsť prvé auto, je v nedohľadne.

„Je to svetový unikát, že máme križovanie dvoch diaľnic a nemáme hotovú križovatku," komentoval situáciu minister dopravy Andrej Doležal.

Štát už aspoň začal hľadať zhotoviteľa projektu. Výstavbu však zväčša brzdia povoľovacie konania. Vláda preto expresne posiela do parlamentu novelu zákona, ktorá má skrátiť byrokratické prieťahy.

Vďaka novele sa bude stavať aj v prípade, že k projektu prídu odvolania. Na križovatke D1D4 by mohlo nejaké provizórne riešenie fungovať už o dva roky.

Ak by nejaké odvolanie uspelo, stavba by sa musela búrať a prerábať. Je teda otázne, či sa nájde investor, ktorý bude ochotný toto riziko podstúpiť. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Pavol Kováčik si myslí, že pre veľkých hráčov v stavebnom sektore by to nemal byť problém.

„Každý investor vie, čo robí a predpokladáme že má profesionálne spracované svoje návrhy, takže vychádzame z toho, že investor je ochotný prijať riziko toho, že má svoje návrhy dobre a v poriadku," hovorí Kováčik.

Novelu ešte musí schváliť Národná rada. Na zrýchlenie výstavby tlačí aj parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti.

Novela sa týka iba výstavby diaľnic. Minister dopravy do budúcna plánuje zjednodušiť proces aj pre železničné stavby.

Téme sa venoval Martin Prôčka:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľnice

Dôležité udalosti