O týždeň budú v 25 obciach doplňujúce voľby, sprevádzať ich budú opatrenia

Komunálne voľby - ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Voliči s nariadenou domácou izoláciou nebudú môcť voliť vo volebnej miestnosti ani prostredníctvom volebnej schránky.

V sobotu 23. októbra si budú voliči v 25 obciach vyberať nového primátora, starostov i poslancov obecného či mestského zastupiteľstva. Doplňujúce voľby budú podľa Ministerstva vnútra (MV) SR sprevádzať prísne protiepidemické opatrenia. Voliči s nariadenou domácou izoláciou nebudú môcť voliť vo volebnej miestnosti ani prostredníctvom volebnej schránky.

„Voliči budú môcť vstupovať do volebnej miestnosti len s prekrytými hornými dýchacími cestami respirátorom a pri vstupe si musia vydezinfikovať ruky. Dbať sa bude aj na limitovaný počet voličov nachádzajúcich sa súčasne vo volebnej miestnosti," uviedla Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru MV. Voliči čakajúci pred volebnou miestnosťou budú musieť dodržiavať dvojmetrové odstupy a nos aj ústa mať prekryté respirátorom. Vo volebnej miestnosti sa budú priebežne dezinfikovať priestory spolu s písacími potrebami pre voličov.
Voliči, ktorí budú mať na základe rozhodnutia regionálneho hygienika nariadenú domácu izoláciu, nebudú môcť podľa MV voliť ani osobne vo volebnej miestnosti, ani prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Informáciu o týchto voličoch bude mať okrsková volebná komisia uvedenú v zozname voličov.

„Podotýkame, že na hromadné podujatie, akým sú voľby, sa nevzťahujú podmienky režimov účasti osôb na hromadných podujatiach stanovené COVID automatom," doplnila Tuchyňová. Ministerstvo apeluje na voličov, aby sa správali zodpovedne a ohľaduplne.

Starostu i poslanca obecného zastupiteľstva si predposlednú októbrovú sobotu budú voliť v obci Zemiansky Vrbovok. Primátora majú voliť v Sečovciach. Nových starostov majú zvoliť v obciach Jelenec a Vlkanová, v Marianke, Hurbanovej Vsi, Selciach, Ratkovej, Gemerčeku a Hontianskych Nemciach, rovnako v Strihovciach a Kračúnovciach.

Voľby poslancov obecného, respektíve mestského zastupiteľstva sa uskutočnia v Novej Bani, Polianke, takisto v obciach Kovarce, Brezov, Ďurďoš, Veľké Držkovce, Adamovské Kochanovce, Abramová, Ivančiná, Muránska Huta, Budča, Pavľany a Veľká Lodina.

Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa vyhlasujú v prípade, ak sa v niektorej obci nekonali alebo ak zanikol mandát poslanca či starostu bez náhradníka. Zákon tiež stanovuje, že voľby sa zopakujú, ak ich vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti