Minister práce sľubuje, že firmám pomôže získať informácie, ako sú na tom jeho zamestnanci s očkovaním

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Podmienkou je, že sa na tom dohodnú aj s odborármi na tripartite.

Koniec tajností. Minister práce sľubuje, že firmám pomôže získať informácie, ako sú na tom jeho zamestnanci s očkovaním proti covidu. Podmienkou je, že sa na tom dohodnú aj s odborármi na tripartite.

Nevedia si plánovať výrobné zmeny, či s kým môžu počítať, ak by u nich prepukla nákaza. Mnohí zamestnávatelia na vzostupe tretej vlny pandémie netušia, koho vlastne majú v robote. Ak im pracovník dobrovoľne nepovie, či je očkovaný, prípadne prekonal covid, právo zisťovať to nemajú.

„Je to podľa mňa absurdné, pokiaľ máme kontrolovať zákazníkov, tak by sa mali kontrolovať aj zamestnanci. Niekedy tie korona opatrenia nie sú úplne domyslené,“ hovorí Boris Bartók, prevádzkar v gastre.

Aby napríklad mohli spolu robiť zaočkovaní so zaočkovanými a naopak, firmy žiadajú, aby im štát čo najskôr pomohol zmenou zákonov.

„Pokiaľ na najbližšom zasadaní tripartity bude zhoda, že chceme umožniť takúto zmenu, tak my ju samozrejme pripravíme, aby sa zamestnávateľ mohol opýtať, ale iba pre potreby, aby mohol upraviť režim kvôli bezpečnosti,“ sľubuje minister Milan Krajniak.

Potrebná zmena Zákonníka môže trvať ešte ďalšie týždne aj mesiace. Právnik ale hovorí, že zamestnávatelia sú v tomto prípade na tenkom ľade.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Firmy

Dôležité udalosti