Ak plánujete ako vianočný darček kúpiť knihu, môžete vyjsť na prázdno

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Kríza totiž spôsobila nedostatok a zdraženie papiera.

Ak plánujete ako vianočný darček kúpiť knihu, môžete vyjsť na prázdno. Kríza totiž spôsobila nedostatok a zdraženie papiera. Vydavateľstvá nestihnú vydať niektoré tituly. Problém hlásia aj tlačiarne.

Nedostatok stavebných materiálov, dreva, skla, či čipov. A teraz aj papiera. Surovinová kríza vo svete spôsobila, že si za výrobky z papiera priplatíme.

Ceny celulózy, papiera a papierenských výrobkov na svetovom globálnom trhu vzrástli o 10 až 20%. V niektorých prípadoch tie rasty boli aj výraznejšie. Môžeme hovoriť o niekoľko desiatok percent.

Rastúce ceny papiera na globálnom trhu sú spôsobené pandémiou, ktorá oslabila produkciu a tá aktuálna súčasná ponuka v podstate nestíha uspokojovať rýchlo rastúci dopyt.

Sme v Trstenej. Vo firme, ktorej hlavným výrobným artiklom sú papierové tašky. Napriek súčasnej situácii majú až nadbytok objednávok. No zdražovanie a najmä nedostatok papiera im spôsobuje problémy pri plánovaní výroby.

Hnedý papier je nemožné zohnať, idú zo zásob. Jednu z príčin vidí konateľ spoločnosti v tom, že s covidom extrémne narástol internetový predaj.

Nedostatok a zdražovanie papiera spôsobí aj to, že vydavateľstvá pred Vianocami nestihnú vydať knižku, ktorú plánujete kúpiť ako darček.

Viac v reportáži


ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Papier

Dôležité udalosti