Rezort vnútra vyhlásil výberové konanie na policajného prezidenta

Ilustračná snímka.
Zdroj: Karolis Kavolelis/shutterstock.com

Vedením polície je dočasne poverený Štefan Hamran.

Ministerstvo vnútra vyhlásilo výberové konanie na policajného prezidenta. Žiadosti bude prijímať do 30. novembra. Informoval o tom tlačový odbor MV SR.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odchode Petra Kovaříka. Funkcie sa vzdal k 15. septembru. Odišiel po tom, ako ho Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Vinu však odmieta. Vedením polície bol dočasne poverený Štefan Hamran.

Podľa súčasného zákona vymenúva policajného prezidenta minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie trvá štyri roky.

Výber šéfa polície by čoskoro mohol prejsť zmenami. Koaliční poslanci navrhli v novele zákona posilnenie kompetencií ministra vnútra. Minister by nemal byť viac viazaný odporúčaniami výboru, ale policajného prezidenta si má vyberať sám. Verejné vypočutie kandidáta v parlamente má byť zachované, no má mať iba konzultačný charakter. O návrhu má parlament rokovať na októbrovej schôdzi.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Policajný prezident

Dôležité udalosti