Stanovený termín nestihnú. Aj prvá etapa severného obchvatu Prešova bude meškať

Rozostavaná stavba I. etapy R4 Prešov – severný obchvat.
Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Diaľničiari za to vinia miestnych aktivistov.

Mal to byť jediný ukážkový diaľničný úsek, ktorého výstavba ide podľa plánu. Prvá etapa severného obchvatu Prešova napokon bude meškať. Diaľničiari za to vinia miestnych aktivistov.

Práce na prvom úseku rýchlostnej cesty R4, ktorý tvorí severný obchvat Prešova, sa začali pred vyše dvoma rokmi. Minister dopravy i riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) ho viackrát dávali ako ukážkový príklad toho, že práce tu išli stále podľa plánu.

„Dokážu byť aj na Slovensku stavby, ktoré sú v súlade s harmonogramom,“ uviedol ešte v máji minister dopravy Andrej Doležal.

Vyše kilometrový tunel Bikoš dokonca prerazili s predstihom.

Riaditeľ NDS Juraj Tlapa tvrdil, že reálny termín dokončenia stavby je jar 2023. Vtedy by podľa jeho slov mohla byť sprevádzkovaná vrátane mostných objektov.

Výstavba tohto úseku bude napokon meškať. Dialničiari so stavbármi podpísali dodatok k zmluve o predlžení termínu o štyri mesiace. Vinia za to aktivistov, ktorí protestovali proti tomu, aby stavebné stroje prechádzali po tejto ulici cez sídlisko.

„Tú mala stavenisková doprava využívať v minimálnej miere na začiatku výstavby pre prístup k južnému portálu tunela Bikoš a k mostu pred ním,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Člen petičného výboru Štefan Šimočko uvádza, že „obvinenie je absurdné“ a aktivisti si vôbec nepripúšťajú zodpovednosť za omeškanie.

Obyvateľom sídliska sa nepáčila dočasná panelová cesta, ale ani využívanie neskôr trvalej asfaltovej cesty stavebnými strojmi. Tie by museli prechádzať medzi materskou školu a detským ihriskom.

Napokon sa s dialničiarmi dohodli, že budúcu obslužnú komunikáciu k tunelu budú využívať iba motoristi z novej lokality individuálnej bytovej výstavby.

Trojmesačné meškanie má aj výstavba juhozápadného dialničného obchvatu ktorý pre motoristov otvoria už na budúci týždeň.


PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchvat Prešova

Dôležité udalosti