Odborníci vysvetľovali na výbore, prečo je novela interrupčného zákona zlá. Záborská neprišla

Záber z videa.
Zdroj: TASR

Lekári odmietajú zmenu, ktorá obmedzí prístup žien k bezpečným interrupciám.

Zdravotnícky parlamentný výbor sa zaoberal novelou interrupčného zákona z dielne Anny Záborskej. Návrh, ktorý prešiel do druhého čítania s podporou 75 poslancov, by napríklad predĺžil čakaciu dobu, ktorú má žena čakať od rozhodnutia podstúpiť interrupciu po jej vykonanie. Dnes je táto doba 48 hodín a Záborská ho navrhuje predĺžiť na 72 hodín. Okrem toho chce zakázať reklamu na interrupciu či vyšší príspevok pre ženy, ktoré porodia dieťa s ťažkým postihnutím.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková pozvala do parlamentu gynekológov, právnikov a ľudskoprávne aktivistky, aby vysvetlili svoj postoj k plánovanej zmene zákona.

Na spoločnej tlačovej konferencii zhodne vyhlásili, že návrh nepodporujú a môže ženám ešte viac uškodiť. Okrem Bittó Cigánikovej je proti Záborskej návrhu aj poslankyňa zo Sme rodina Zuzana Šebová.

Poslancom poslalo list 220 lekárov a odborníkov

Proti sprísneniu interrupčného zákona vystúpili prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha a prednosta prvej gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava Miroslav Borovský. Podľa Borovského je už súčasná dvojdňová čakacia lehota na interrupciu nezmyselná.

„Lehota šikanuje ženy a súčasný návrh nezmyselnú lehotu ešte predlžuje. Je to názor gynekológov z celého sveta. Interrupcia by mala byť krajné riešenie a spoločnosť by sa mala na to pripraviť sexuálnou výchovou a dostupnou antikoncepciou. Ak už musí dôjsť k interrupcii, mala by byť dostupná a bezpečná,“ povedal Borovský.

Redecha dodal, že odborná gynekologická spoločnosť združuje vyše tisíc odborníkov a všetci sa zhodujú, že sprísňovať interrupcie nie je cesta a súhlasia s tým aj tí gynekológovia, ktorí z náboženských dôvodov nechcú vykonávať umelé prerušenie tehotenstva.

Gynekologička a pôrodníčka Petra Kovarovičová dodala, že ženám by pomohlo zavedenie interrupčnej tabletky. Ide o nechirurgický spôsob umelého prerušenia tehotenstva, ktorý je menej invazívny. U nás tabletka nie je legálna, v Česku áno.

Kovarovičová už vyzbierala 220 podpisov lekárov a odborníkov z celého Slovenska, ktorí odmietajú Záborskej novelu zákona. Odborníci poslali poslancom parlamentu otvorený list, v ktorom ich vyzývajú, aby novelu v druhom čítaní nepodporili. List podpísali gynekológovia, všeobecní lekári, pediatri, internisti, urológovia, chirurgovia a ďalší špecialisti a zdravotníci.

Lekári sa budú báť

Záborskej novela by mohla priniesť podľa právnika a súdneho lekára Petra Kováča lekárom právnu neistotu. Záborská navrhuje, aby sa zakázala reklama na na interrupciu, čo by v praxi znamenalo, že lekári by sa mohli báť informovať ženy o dostupných metódach interrupcie. Za vykonanie nelegálnej interrupcie by lekárovi hrozilo tri až päť rokov. Z takého dôvodu by ju radšej odmietli vykonať a potraty by tak boli ženám ešte menej prístupné.

Už dnes sú podľa prieskumu regióny, kde zdravotnícke zariadenia nevykonávajú interrupcie. Ženy tak musia cestovať aj do iného kraja.

Ľudskoprávna aktivistka z organizácie Možnosť voľby Adriana Mesochoritisová dodala, že sprísňovanie potratov bude viesť k interrupčnej turistike a tie ženy, ktoré si cestovanie nebudú môcť dovoliť, budú vyhľadávať ilegálne zákroky, ktoré ich môžu ohroziť na živote.

„Zákon porušuje všetky ľudskoprávne predpisy, ktorými je Slovensko viazané. Preto organizujeme pochody za reprodukčné práva žien po celom Slovensku,“ oznámila Mesochoritisová.

Za nebude ani celý klub Sme rodina

Hoci zákon podporilo 75 poslancov, nie je isté, či bude prijatý v druhom čítaní. Okrem SaS sa proti vyjadrila aj Šebová zo Sme rodina. Hoci sa kollárovci profilujú konzervatívne, podľa Šebovej bude viacero jej kolegov proti.

„Najviac mi na tom prekáža, že pod rúškom pomoci ženám ideme riešiť veci, ktoré nemusíme riešiť. Nemám problém s pomáhaním, ale prečo cez interrupčný zákon? To s tým nemá nič spoločné. Predbežne viem, že nebudem jediná, ktorá bude proti v Sme rodina. Pridajú sa viacerí naši poslanci,“ dodala Šebová.

Záborská ani Marek Krajčí ako predkladatelia novely zákona na zdravotnícky výbor neprišli. Výhrady odborníkov si tak nevypočuli.

V prvom čítaní podporili Záborskej zákon časť poslancov OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a opoziční poslanci z ĽSNS a odídenci od kotlebovcov.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Anna záborská

Dôležité udalosti