Smeráci a účastníci „čapicového“ protestu porušili opatrenia. Hygienici už začali konať

Protivládny čapicový protest Smeru.
Zdroj: TASR

Podujatie, na ktorom je aj kultúrny program, musí mať zvolený režim a v červenom okrese musia mať účastníci rúška aj v exteriéri.

Organizátori a účastníci „čapicového“ protestu v Rimavske Sobote porušili protiepidemické opatrenia. Informáciu potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Strana Smer v sobotu 17. októbra zvolala protivládne zhromaždenie. Podľa hygienikov sú protesty ústavným právom a ľudia pri tejto aktivite nemôžu byť obmedzení. Avšak, keď na podujatí vystupujú umelci, hudobné kapely či folklórne súbory, akcia sa kategorizuje ako kultúrne podujatie. Ich organizácia a priebeh sú presne zadefinované v COVID automate a teda vo vyhláškach hygienikov.

Organizátor podujatia musí najprv zvoliť režim, v ktorom bude podujatie prebiehať. Teda, buď je len pre kompletne zaočkovaných alebo v režime OTP, alebo v režime základ. Následne musia účastníci dodržiavať opatrenia vyplývajúce z farby, v ktorej sa okres nachádza. Rimavská Sobota je zaradená do červenej fázy, čo znamená, že rúška sú povinné aj na exteriérových podujatiach. Politici Smeru ani veľa účastníkov protestu nemali prekryté horné dýchacie cesty.

„Štandardne, ako v prípade iných organizovaných podujatí, miestny príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonal štátny zdravotný dozor. Ten skonštatoval, že organizátor podujatia nezabezpečil zásadné opatrenia (povinnosť prekrytia dýchacích ciest, povinnosť dodržiavať stanovený režim), ktoré sa vzťahujú na takéto podujatia podľa vyhlášky, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí počas pandémie,“ hovorí Račková s tým, že organizátori podobných podujatí by si mali uvedomiť, že ohrozujú životy a zdravie prítomných ľudí.

Hygienici dodali, že prípadom sa ešte budú zaoberať. „Príslušný RÚVZ to bude riešiť. Postup bude štandardný, v súlade so zákonom o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a v súlade so zákonom o správnom konaní. Pri porušení povinností podľa citovanej vyhlášky a zákona ide o správny delikt na úseku verejného zdravotníctva. RÚVZ v Rimavskej Sobote začne vo veci správne konanie,“ oznámila Račková.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme RIMAVSKá SOBOTA

Dôležité udalosti