Dušičky sa blížia: Koľko vás bude stáť vyzdobenie hrobu a aké sú trendy?

Ilustračná snímka - Zvolenský cintorín
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Poradíme vám tiež, ako si vyrobiť vlastnú ikebanu.

Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých či Dušičky. Počas týchto dní spomíname na blízkych, rodinu, kamarátov a všetkých, ktorí už nie sú medzi nami.

Okrem samotnej návštevy hrobov a modlitieb je zvykom miesta posledného odpočinku očistiť a vyzdobiť. A to vencami, kyticami, živými kvetinami, svietnikmi a sviečkami. Poniektorí volia aj menšie sošky, fotografie a iné osobné predmety. Pozrite sa na tohtoročné trendy hrobových dekorácií.

Sviečky a svietniky

Aj na najskromnejších hroboch zvyknú horieť sviečky. Voľne zapálené sviečky sú však nebezpečné, hrozí vznik požiaru. Aj preto sa zvyknú dávať do svietnikov. Existujú klasické sklenené aj dizajnové. „Posledné dva až tri roky sú v obľube medové odtiene na sklách svietnikov. V obľube je stále aj popraskané sklo. Strieborná farba sa zmenila na šedú alebo zemitú tmavú. Najväčší úspech majú jednoznačne katedrály. Sú to väčšie a masívnejšie svietniky, ktoré naprieč celým Slovenskom s obľubou umiestňujú na hroby v páre,“ opísala nám tohtoročné trendy Monika Dráb, odborníčka a majiteľka záhradkárstva.

Uplynulé roky sa čoraz viac apeluje na ekológiu a množstvo odpadu, ktoré sa pri oslave zosnulých tvorí. Pretavilo sa to aj do moderných svietnikov. „Veľký úspech zaznamenávajú solárne svietniky,“ práve tie sú trvácnejšie a vydržať by mali až do prípadného rozbitia.

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Vence, kytice a živé kvety

Kým sviece symbolizujú skôr vieru, vence a kvety sú symbolom našej úcty voči mŕtvemu. Podľa odborníčky už niekoľko rokov pri výbere hrobových dekorácií prevládajú jesenné farby a to červená, oranžová, žltá a biela. V súčasnosti sú dostupné rôzne umelé vence, ikebany, srdcia, kytice a iná dekorácia. Ich obľuba sa líši aj od časti Slovenska, v ktorej žijete. „Zatiaľ, čo na západnom Slovensku kraľujú vo výzdobe chryzantémy, na strednom a východnom Slovensku sú to jednoznačne vence a ikebany,“ vysvetľuje Dráb.

Aj tento trend sa mení a niektoré hroby majú typické platne, teda sú prekryté alebo ich rodina naaranžuje. „Veľa hrobov sú vkusne upravené ozdobnými kamienkami alebo farbenou štiepkov, ktoré si získavajú čoraz viac obľuby,“ dodáva.

Ekologické zmýšľanie sa pretavuje aj pri výbere kvetov a umelé čoraz častejšie nahrádzajú zasadené jesenné rastliny. Odborníčka tvrdí, že v ich výbere majú ľudia jasno. „Z jesenných kvetov jednoznačne vyhrávajú chryzantémy, nakoľko znesú aj mierne mrazy. V dnešnej dobe sa pestujú tak, že sa už následne nepresádzajú, ale sa vkladajú do špeciálnych protiveterných kvetináčov, ktoré sa neprevracajú a držia chryzantému na určenom mieste.“ Samozrejme, môžete ich do príchodu mrazov vysadiť aj do zeme. Nezabudnite ich však pred nečasom zazimovať, aby vás aj o rok mohli potešiť nádhernou záplavou kvetou.

Zdroj: Shutterstock.com/katarinag

Koľko v priemere vyjde výzdoba jedného hrobu tento rok

Kahanec cca 15cm/ Katedrála cca 25cm - od 1,49 / od 8,99€

Sviečka do 10cm / náhradná náplň 2dni horiaca - od 0,79€ / od 0,49€

Veniec cca do 20cm / chryzantéma veľká - od 9,99€ / od 6,99€

Zápalky balenie / zapaľovač štandardný predlžený - 0,69€ / 1,29€

Ozdobné kamene 20kg balenie / farebná štiepka 70l balenie - od 9,39€ / od 12,69€

Postup na výrobu vlastnej ikebany

Niektorí uprednostňujú vlastnú výrobu vencov a dekorácií. Monika Dráb nám krok po kroku opísala, ako si môžete vyrobiť vlastnú napichanú ikebanu. Materiál na jej výrobu zoženiete podľa nej v každom dobrom záhradkárstve.

Budete potrebovať: Podmisku s piaforom, čečinu, sušinu na výzdobu (nazývame tak rôzne druhy listov, kvetov, šišky, žalude a pod.), anjelika či keramický nápis (spomíname na teba), tavnú pištoľ

Postup: Podmisku s piaforom namočíme na pól hodinu kompletne do lavóra s vodou, aby sa piafór čo najlepšie nasal vody. Následne si nachystáme rovnakej veľkosti rôzne vetvičky čečiny, ktoré si v radoch hustejšie napicháme po odvode a povrchu piaforu. Keď to budete mať, začnite napichávať rôzne kvietky, listy a šišky. A chcete, pokojne ich na čečinu prilepte tavnou pištoľou. V poslednom kroku si pripevníme anjela alebo nápis a ikebanu máme hotovú.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti