Prečo na jeseň horšie spíme a ako sa pripraviť na posun času? Prečítajte si odpovede odborníčky

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/ldutko

Posun z letného času na zimný nastane 31. októbra.

Už čoskoro nás čaká posun času z letného na zimný. Konkrétne 31. októbra si pospíme o hodinu dlhšie. Taktiež to znamená, že už od konca mesiaca bude kratšie svetlo, často pôjdete do práce aj z práce po tme. Posunutie hodinových ručičiek o hodinu dozadu môže mať negatívny dopad. Spánková poradkyňa Zuzana Guzmická nám v Teleráne priblížila, koho najviac sa dotkne zmena času.

Prečítajte si aj: Trápi vás tik horného viečka? Prezradíme vám, čo je za tým a či je to nebezpečné

Zlý spánok

Na jeseň a počas zimy mnoho ľudí trpí zlým spánkom. „Spôsobené je to nedostatočným denným svetlom, ktoré vedie k psychickým problémom aj problémom so spánkom. Práve preto by ste si mali dopriať čo najviac denného svetla, ak nemôžete, tak aj umelého. Pred spánkom ho však postupne stlmujte a poslednú hodinu si čítajte knihu alebo časopis už len pri lampičke,“ radí odborníčka.

Mnoho ľudí má podľa nej zlú spánkovú hygienu a zaspáva pri zapnutom televízore, s pohľadom na tablet či mobilný telefón. Práve preto odporúča čítanie. „Taktiež sa vyvarujte pozeraniu do stropu. Nespájajte si s posteľou negatívne myšlienky, netrápte sa v nej. Ak nemôžete zaspať, vstaňte, nájdite si pokojné miesto a čítajte, listujte časopis až pokiaľ sa opäť nedostaví únava,“ hovorí Guzmická.

Kto posun nevníma a koho zasiahne najviac

Už jedna hodina dokáže človeka vyviesť z rovnováhy. „Dospelého ani nie, on si v podstate povie, že si jednoducho pospí a v posteli len dlhšie zotrvá. Dospelý jedinec vníma horšie posun zo zimného času na letný. Avšak u detí a malých bábätiek ide o značný problém,“ tvrdí Guzmická.

Aj táto malá zmena totiž spôsobuje ťažkosti pre ich  spánkový cyklus, narušuje ich vnútorné biologické hodiny. Deti si len tak nepospia o hodinu dlhšie. „Keď je dieťa nastavené tak, že vstáva ráno o šiestej, tak sa jednoducho zobudí o hodinu skôr, o piatej. A celý jeho režim bude odrazu posunutý,“ vysvetľuje odborníčka. A práve to nielenže ovplyvní dieťa, ale aj jeho rodičov.

Zdroj: Ramona Heim/shutterstock.com

Ako sa pripraviť

Dospelý človek nepotrebuje žiadne extra pripravovanie. Všeobecne sú dôležité ideálne podmienky a dôkladná spánková hygiena. Pred spaním by ste nemali tri až štyri hodiny cvičiť, jesť, piť kávu či alkohol, vyvarovať by ste sa mali aj hľadeniu na obrazovky mobilných telefónov a tabletov. Práve modré svetlo, ktoré vyžarujú, vám bráni v spánku. Na odpočinok musí byť pripravená aj miestnosť. Tá by mala byť zatemnená a s teplotou okolo 18 stupňov Celzia.

Snažte sa čo najskôr nabehnúť na štandard. Teda vstávajte a zaspávajte o približne rovnakom čase, aj cez víkend. Práve to je pre organizmus najlepšie.

Dôkladnejšiu prípravu potrebuje dieťa. „Ak máte šesťmesačné dieťatko, len tak to nezvládne. Ako sme spomenuli, ono sa jednoducho zobudí o hodinu skôr a posunie sa aj s celým režimom. Práve preto by na to mali ísť mamičky postupne. Každý druhý deň posunúť vstávanie dieťatka skôr o 10 až 15 minút. Nemusí ho však budiť násilne. Spánok sa viaže na svetlo, a tak jednoducho rozostrie alebo rozsvieti v miestnosti a bábätko sa postupne prebudí,“ radí poradkyňa. Do oficiálneho posunu času tak už bude bábätko pripravené a nastavené (po posune) na normálny režim, na požadovaný čas.

Viac sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.