Rafinovaný útok poslanca Tarabu na dcéru prezidentky mal jasný cieľ, tvrdí odborníčka

Tomáš Taraba a Emma Čaputová.
Zdroj: TASR, Fashion Live

Polícia hovorí o kyberšikane.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke ĽSNS, no poslanecký klub medzičasom opustil, zverejnil na sociálnej sieti fotografiu dcéry Zuzany Čaputovej, ktorou podnietil uživateľov komentovať jej vzhľad. To sa mu aj podarilo, za pár hodín má príspevok tisíce komentárov.

Emma má pritom iba 17-rokov a stále chodí na strednú školu. Fotografia bola z podujatia Fashion Live, kde vystupovala ako modelka. Na módnych prehliadkach je pritom bežné, že vizáž  modeliek je v rukách návrhárov. Emma predvádzala, okrem iného, aj modely maminho dvorného návrhára Borisa Hanečku.

Na príspevok reagovala na sociálnej sieti aj polícia, ktorá ho označila za šikanu v online priestore. Komentáre pod svojim príspevkom však krátko po zverejnení vypla.

„Osoba, ktorá by mala byť vysokou autoritou, sa rozhodla podhodiť na verejný lynč mladistvé dievča, ktoré nemá ani 18 rokov. Je úplne jedno, o koho dcéru ide. Je to bezbrehý útok na dieťa len kvôli jeho vzhľadu. Je to exemplárny prípad šikanovania cez internet. Je to stredovek. Je to niečo, proti čomu Policajný zbor roky bojuje. Je to názorná ukážka toho, že bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii," komentovali policajti prípad na sociálne sieti.

Podľa polície ide o ukážku toho, že bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii.

„Emma Čaputová sa svojej úlohy modelky zhostila profesionálne a prispela k vysokému umeleckému zážitku tohto podujatia. Odmietame urážlivé poznámky k jej vzhľadu a umeleckému make-upu,“ napísali v reakcii na komentáre na sociálnej sieti organizátori podujatia Fashion LIVE!

Na situáciu reagovala aj hlava štátu a útok na politika cez jeho deti považuje za politické dno. „Poslanec Taraba by sa o moju dcéru nikdy nezaujímal, keby to nesúviselo s mojou funkciou. Ľudskej zlobe a hlúposti musím v živote čeliť, ale moje deti z toho vynechajte," žiada prezidentka.

Pár hodín po tom, ako polícia reagovala na Tarabov status, zverejnil opozičný poslanec video k pôvodnému statusu. Zopakoval, že napísal iba jednu vetu a reakcie, ktoré nasledovali, považuje „za šikanu" voči jeho osobe.

Nerozumie tomu, že prezidentka jeho vetu považuje za „dno". „Nie som zodpovedný za to, čo niekto komentuje na Facebooku a žiadam, aby ste nepoužívali vulgárne výrazy. Nepovedal som nič iné, ako to je napísané. Naratívy druhých nebudem komentovať," povedal.

Podvečer sa k celej kauze vyjadrila aj samotná Emma. „I keď to zosmiešnenie mierilo na mňa, chápem, že to mnohých z vás pohoršilo, lebo to má väčší dosah. Týka sa to všetkých, ktorí si už útoky a šikanu na internete zažili. Veľmi mi vaša podpora pomohla," uviedla Emma Čaputová na sociálnej sieti.


Cieľom bolo uraziť prezidentku

Sociologička Silvia Porubänová si myslí, že ak by išlo o niekoho iného a nie o status poslanca o dcére prezidentky, takéto vyjadrenie by nestálo za zmienku a v balaste a hejte, ktorý je denne na sociálnej sieti, by zaniklo.

„Odhliadnuc od zjavne ironického podtónu, nešlo prvoplánovo o výsmech, znevažovanie vzhľadu, make-upu, či štylizácie modelky, ktorá bola primerane udalosti i predvádzaciemu mólu zámerne dramatická. Priehľadným zámerom však bolo znevážiť a dotknúť sa hlavy štátu, ženy a matky Zuzany Čaputovej na jej najzraniteľnejšom mieste, spôsobiť jej bolesť. Ide o hrubosť a hulvátstvo a všetci vieme, že akákoľvek iná či dodatočná interpretácia bude falošná,“ uviedla sociologička.

Podľa nej sa v poslancovom statuse nepohybujeme v priestore trestnoprávnej zodpovednosti, ale ľudskej neslušnosti a hulvátstva. „Išlo, aj keď nepriamo, ale rafinovane, iba o snahu uraziť prezidentku republiky,“ doplnila.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tomáš taraba

Dôležité udalosti