Najväčšie mýty o alergii na lepok. Ktorým ste verili aj vy?

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Keď celiatik skonzumuje lepok, jeho imunitný systém zaútočí proti tkanivu jeho vlastného tela.

Lepok, bielkovina, ktorá spôsobuje tisícom Slovákov veľmi nepríjemné problémy. Nachádza sa najmä v obilninách ako pšenica, jačmeň či raž. Nachádza sa však aj v koreninách, zmesiach, liekoch a v niektorom alkohole.

Po ich konzumácii nastávajú bolesti, kŕče, plynatosť, zvracanie, hnačka alebo zápcha, kožné prejavy a hrozí aj poškodenie tráviaceho systému. Často aj náhla strata hmotnosti. Záleží to od toho, či je jedinec na lepok alergický, má intoleranciu alebo je celiatik, teda trpí autoimunitnou poruchou. Práve celiakia ja najvyššia forma. Keď celiatik skonzumuje lepok, jeho imunitný systém zaútočí proti tkanivu jeho vlastného tela.

Podľa Slovenskej spoločnosti celiatikov ich počet každoročne stúpa. Ostatné sčítavanie bolo v roku 2019, kedy registrovali skoro 23-tisíc prípadov tohto ochorenia. Pritom ich bolo v roku 2004 necelých 3-tisíc. Podľa odborníkov môže byť skutočný počet omnoho vyšší, keďže mnoho ľudí ani nevie, že podobných ochorením trpí.

Prečítajte si aj: Rezance na rôzne spôsoby. Niektoré variť nemusíte, samy sa urobia v omáčke

Či už patríte medzi diagnostikovaných pacientov alebo osoby, ktoré na svoje vyšetrenie ešte len čakajú, vyhnite sa nasledujúcim chybám a mýtom, ktorým ľudia veria.

Pred testom musíte držať bezlepkovú diétu

Je pravda, že diabetici pred testom na cukrovku obmedzujú príjem sladkého, ale celiatici by sa podobnej rady nemali riadiť. Totižto, ak budete niekoľko týždňov pred testami držať bezlepkovú diétu, je možné, že vám napokon vyjdú negatívne. Nie, to nie je správne a nijak si tým nepomôžete.

Výsledky testov majú totiž ukázať, koľko protilátok ako súčasť nepatričné imunitnej odpovede na bielkoviny v strave telo vytvára. Ak testy celiakiu neodhalia, zmienené protilátky môžu aj naďalej poškodzovať orgány ako tenké črevo, obličky, štítnu žľazu a ďalšie.

Prísna diéta sa musí nasadiť hneď po testoch

Nerobte unáhlené rozhodnutia. Nie každý pozitívny výsledok sérologických vyšetrení krvi znamená celiakiu. Pri výraznom podozrení na celiakiu sa má previesť biopsia, pretože niektoré formy celiakie sa dajú diagnostikovať iba kombináciou sérológie a histológie. Taktiež musíte pred testami konzumovať stravu s lepkom, aby boli výsledky čo najpresnejšie.

Celia je ochorenie mladých ľudí

Toto je opäť jeden z mýtov. Je totiž dokázané, že je celiakia dokonca stále častejšie diagnostikovaná aj u starších osôb. V prípade, že má niekto genetický predpoklad pre celiakiu, ochorenie sa mu môže prejaviť kedykoľvek. Môže za to nielen vyšší vek, ale aj zvyšujúci sa počet ochorení. Celia totiž môže viesť k anémií, depresiám, problémom s trávením, bolestiam brucha, hnačke, osteoporóze aj k poškodeniu nervov.


Alergia na lepok je to isté ako intolerancia

Nie, tieto choroby sa často mýlia, ale nie sú to isté. V prípade, že trpíte intoleranciou na lepok, vaše telo naň reaguje zápalom a poškodením tenkého čreva. Alergia sa prejavuje skôr precitlivenou reakciou, akou je hnačka, začervenanie v okolí pier či potenie. Nepoškodzuje sa však črevná sliznica, ako v prípade celiakie. Alergia na lepok však nebýva tak častá a pomáhajú na ňu antihistaminiká a znížený príjem lepku.

Občasné porušenie diéty nie je škodlivé

V prípade, že trpíte intoleranciou, nemali by ste svoje črevá dráždiť lepkom. Sliznica čreva sa totiž postupne ničí, čo môže viesť k poruche vstrebávaniu živín a k ďalším ochoreniam, medzi ktoré patrí aj rakovina tenkého čreva. Bezlepkovú diétu preto musíte dodržiavať neustále, aby ste si neprivodili ďalšie ochorenia, upozorňuje mojezdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.