Aký je ideálny vek na manželstvo? Odborníci v tom majú jasno

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ignatesco

Aktuálne sa vekový trend vydaja opäť mení.

Aký je ideálny vek na manželstvo? Ak by ste sa opýtali túto otázku v pléne ľudí všetkých vekových kategórií, dostali by ste asi 50 rôznych odpovedí. Každý to totiž vníma inak. Podľa niekoho je to vtedy, keď sa naozaj zaľúbite, podľa iného ide vždy o určitú vekovú hranicu, ktorú má každý inú a nájdu sa aj takí, ktorí manželstvo nepodporujú vôbec.

V minulosti sa dievčatá vydávali v druhej polovici „nástich“ rokov, teda v šestnástich, sedemnástich, osemnástich a devätnástich. Neskôr prišiel trend neskorého vydaja, emancipácie, budovania kariéry a prvé manželstvá ľudia uzatvárali v 30-tich až 40-tich rokoch. Aktuálne sa trend opäť mení.

Prečítajte si aj: Na bozkoch záleží. Vedci skúmali vplyv bozkávania na sexuálny život a vzťah

Ani mladí, ani starí

„Ideálny vek pre uzatvorenie manželstva s najmenšou pravdepodobnosťou rozvodu v prvých piatich rokoch je v 28 až 32 rokoch,“ tvrdí manželská terapeutka Carrie Krawiecová. V tomto veku podľa nej ľudia nie sú ani príliš starí, ani príliš mladí.

Ide o vek, v ktorom už viete rozlíšiť zaľúbenosť od lásky. Taktiež ste ešte schopní a ochotní meniť svoje návyky, životný štýl, robiť kompromisy a jednoducho sa chápať, rozumieť si.

„Počas svojej praxe sa stretávam s manželskými pármi, ktoré sú na pokraji rozvodu. Hlavným dôvodom je, že sa brali vo veľmi skorom veku, v období, keď ešte nemali dostatočné životné skúsenosti,“ tvrdí Alicia Tavernerová, majiteľka zoznamovacej agentúry. Prikláňa sa k názoru, že by páry nemali uzatvárať manželstvo pred dosiahnutím 25. roku života. Aj štatistiky dokazujú, že manželstvá uzavreté v skorom veku vykazujú vysokú rozvodovosť.

Vedecký pohľad

S rovnakým výsledkom prišli aj vedci. „Ľudský mozog sa úplne vyvinie až okolo 25. roku. Práve preto verím, že ideálny vek na svadbu je po prekonaní tejto hranice,“ uviedla sociálna pracovníčka Kelsey Torgersonová. Aj veda podľa nej poukazuje na to, že skoro uzatvorené manželstvá sú odsúdené na neúspech.

„Pred svadbou je tiež veľmi dôležité dôkladné poznanie partnera aj v strese. Je dôležité zistiť, ako partner reaguje vo vypätých situáciách,“ povedala Torgersonová pre portál novinky.cz. Opäť sa však dostávame k veku. Podľa odborníkov čelíme ťažkým situáciám a problémom skôr vo vyššom veku.

Prečítajte si aj: Ste schopná nevery? Odhaliť to môže aj veľkosť vášho poprsia

Pohlavie

Niektorí odborníci hovoria o presnom veku. Napríklad manželská terapeutka Weena Cullinsová tvrdí, že ideálny vek na uzavretie manželstva je 28 rokov. „Počas svojej praxi som zistila, že klientky v tomto veku sú si isté výberom svojho partnera a zároveň už zistili, kto v skutočnosti sú. Spoznali svoje osobnosti po osobnej aj profesionálnej stránke. V živote už zažili aj chyby a pády a mali priestor poučiť sa z nich. Dokončili štúdium a pracujú v oblasti, ktorá ich napĺňa,“ vysvetlila.

Inak to však vníma u mužov. Tí majú podľa nej čas a pokojne sa môžu ženiť až v 32 rokoch. „V tomto veku už majú stabilnú prácu a aj kariéru, ktorú chceli. Zároveň nie sú nútení, ale dobrovoľne si volia svadbu a manželstvo,“ tvrdí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.