Vláda prerušila rokovanie o reforme národných parkov, Budaj a Vlčan podpísať memorandum

Ján Budaj.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Má rozptýliť obavy z presunu štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov.

Vláda nebude na svojom stredajšom (20. 10.) zasadnutí rokovať o reforme národných parkov. Rokovanie o poslaneckom návrhu novely zákona, ktorý ju prináša, prerušili, informoval šéf envirorezortu Ján Budaj.

Spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom má nachystať memorandum, ktoré má rozptýliť obavy z presunu štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov.

„Bude rokovanie. Keď nezískam súhlas, predložím to na vládu a budem to predkladať aj v Národnej rade SR počas celého volebného obdobia," avizoval Budaj.

Memorandum chce zverejniť na budúci týždeň v pondelok (25. 10). O návrhu by sa malo hlasovať na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Vlčan potvrdil, že toto memorandum finalizujú. „Jeho obsahom bude vysvetlenie, akým spôsobom sa reforma zrealizuje, aby všetci dotknutí vedeli, čo nastane, aký úžitok z toho bude mať krajina, a že to nebude len na úkor obmedzenia práv niektorých skupín obyvateľov a vlastníkov."

Vlčan rozumie obavám, ktoré návrh reformy sprevádzajú, uistil, že oba zaangažované  rezorty majú snahu nájsť dobré riešenie pre obyvateľov, ktorých sa to týka.

J. Budaj v Na telo PLUS: B. Kollár si osvojil vyjadrenia ĽSNS a poľovníckej lobby

Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár odmieta, že by hnutie reformu blokovalo. Argumentuje, že proti sú aj niektorí poslanci OĽANO či Za ľudí.

„Pán Budaj vedel, prečo sa rokovanie prerušilo, nemá garantovanú jednotnú podporu ani vo vlastnom klube," hovorí Kollár. Tvrdí, že takýto návrh musí prejsť riadnym legislatívnym procesom a nemá sa predkladať cez poslanecký návrh.

Zdroj: TASR

Kollár minulý týždeň vyhlásil, že Sme rodina stiahne podpisy spod novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Hnutie má výhrady a pokiaľ sa jeho argumenty nezohľadnia, koalícia nemá rátať s podporou jeho 17 poslancov. Novelu chce prijať až po zonácii národných parkov. Minister tvrdí, že OĽANO, SaS aj Za ľudí reformu podporujú a plne za ňou stoja.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti