Oblak plynov zo sopky na ostrove La Palma prejde nad Slovenskom

Sopka Cumbre Vieja na ostrove La Palma
Sopka Cumbre Vieja na ostrove La Palma Zdroj: TASR/AP

Sopka Cumbre Vieja je opäť činná od 19. septembra.

V priebehu dnešného dňa (20.10.) bude nad územím Slovenska prechádzať oblak plynov zo sopky Cumbre Vieja, ktorá sa nachádza na španielskom ostrove La Palma. Potvrdzuje to aj pozorovací systém atmosféry monitorovacieho centra Copernicus.

Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Slováci sa nemusia ničoho báť. Výbuch sopky doteraz kvalitu ovzdušia na našom území negatívne neovplyvnil a nestane sa tak ani tentokrát.

„V médiách sa objavili poplašné správy varujúce pred zlou situáciou kvality ovzdušia v spojitosti s výbuchom sopky Cumbre Viena na ostrove La Palma. Radi by sme ubezpečili verejnosť, že situáciu monitorujeme a výbuch kvalitu ovzdušia zatiaľ neovplyvnil,“ uvádza SHMÚ na sociálnej sieti.

Oblak plynov sa bude nachádzať v hornej vrstve troposféry, preto by nemal ovplyvniť koncentrácie SO2 v nižších vrstvách nad povrchom zeme.

„Situácia ohľadom koncentrácií SO2 a je na celom Slovensku zatiaľ veľmi dobrá, zvýšené koncentrácie nepredpokladáme. Aktuálnu situáciu ohľadom kvality ovzdušia môžete sledovať na webe SHMÚ,“ dodáva ústav.

V období prechodu mraku nad našim územím sa nepredpovedá výrazne daždivé počasie a je nepravdepodobné, že by tento mrak mohol ovplyvniť naše územie spadom kyslých zrážok.

Zdroj: TASR/AP

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije 85 000 obyvateľov. K erupcii na nej došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu.

Od erupcie sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. Pred časom sa zrútila ďalšia časť kráteru sopky, čo spôsobilo vznik novej lávovej rieky tečúcej smerom k moru, ktorá zasiahla domy v meste Todoque, ako aj priľahlé avokádové a banánové plantáže.

Sopka od výbuchu zničila už takmer 1200 budov a 600 hektárov pôdy. Úrady evakuovali približne 6700 ľudí. Obete na životoch ani zranených si však zatiaľ erupcia -vďaka včasným evakuáciám - nevyžiadala.


BRATISLAVA/Tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ovzdušie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.