Máte doma alobal? Nepoužívajte ho len na pečenie. Tipy na jeho využitie v domácnosti

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Happy Stock Photo

Vybrali sme tie najzaujímavejšie.

Alobal sa nachádza v každej domácnosti. Ide o hliníkovú tenkú fóliu, ktorá sa ľahko tvaruje, izoluje a je neprehľadná. Len v Európe sa jej ročne vyprodukuje vyše 880-tisíc ton a v produkcii nezaostáva ani Amerika. Okrem pečenia sa využíva aj ako obalový materiál pre kozmetiku, potraviny či chemické látky.

V niektorých rodinách sa do alobalu zvyknú zabaliť aj desiate. Avšak využitie tohto šikovného vynálezu v praktickom balení je omnoho širšie. Portál tips-and-tricks.co zozbieral množstvo skvelých nápadov a my sme vybrali tie najzaujímavejšie.

Zlepšenie WiFi

Aj keď sa akokoľvek snažíte a meníte polohu routeru, v niektorých miestnostiach či vonku na dvore vidíte namiesto videa točiace sa koliesko. Ak si nechcete minúť dáta, tak siahnite po alobale. Stačí vziať zložený kus alobalu a vložiť ho za router. To vyšle všetky signály, ktoré idú zlým smerom späť a nasmeruje ich tak správnym smerom, čím bude váš signál oveľa silnejší.

Čistenie panvice

Máte panvicu, ktorú nemôžete nijak vyčistiť? Možno vám na nej niečo prihorelo, alebo ste ju len nedostatočne predtým umyli. A práve, keď hubka a jar už nestačia, siahnite po alobale. Do panvice nalejte vodu, pridajte sódu bikarbónu a vydrhnite ich fóliou. Problematická prihorenina bude razom preč. Nevýhodou je, že to nemôžete skúšať na teflónovom povrchu, ten by sa poškodil.

Umývačka riadu

Ruku na srdce, asi každý majiteľ umývačky riadu sa občas nahnevá, keď z nej vytiahne špinavý príbor. Najmä vidličky bývajú zvnútra s hnedými fľakmi. Tento problém môže vyriešiť gulička z hliníkovej fólie. Vďaka chemickej reakcii medzi fóliou a prísadami v tablete na riad bude váš príbor ako nový.

Čistenie grilovacieho roštu

Pri čistení ešte zostaneme. Aj keď grilovacia sezóna už pomaly končí, túto radu zúžitkujete aj o rok. Občas sa na grile niečo pripečie. Niekedy sa to umyť dá, inokedy nie. Skrčte si fóliu a pustite sa do drhnutia. Spálené kúsky postupne zmiznú.

Prečítajte si aj: Dušičky sa blížia: Koľko vás bude stáť vyzdobenie hrobu a aké sú trendy?

Liečba chorôb

Trápia vás bolesti hlavy, kĺbov alebo nádcha? Práve na tieto problémy je alobal výborným riešením. Môže to znieť mierne šialene, ale ak si zabalíte nohy do alobalu, bolesť po čase zmizne. Ak je vám to cez deň nepríjemné, zabaľte si nohy na noc. Po niekoľkých opakovaniach budú vaše problémy vraj zažehnané.

Maľovanie

Niektoré maliarske práce sú ťažšie ako ostatné. Napríklad hrany a lemy, ktoré sa dajú našťastie olepiť maliarskou páskou. Najťažšie je však maľovanie dverí okolo kľučky či radiátora. Maliarska páska sa na kľučkách a kove neudrží a schádza, práve preto ich omotajte hliníkovou fóliou a ušetríte si dlhé umývanie a drhnutie.

Brúsenie tupých nožníc

Potrebujete ostré nožnice, no doma máte len tupé, ktoré pomaly už ani nestrihajú? Opäť ide o problém, ktorý ľahko vyriešite s alobalom. Niekoľkokrát ho zložte na polovicu, kým nebudete mať osem vrstiev. Potom zo zloženého alobalu nožnicami párkrát odstrihnite a všimnite si, že napokon budú ostrejšie.

Zdroj: shutterstoc.com/Yevhen Prozhyrko

Ohrievač

Pamätáte si ako ste zosilnili signál wifi? Skúste to aj s ohrievačom. V prípade, že ho máte nesprávne namontovaný a nechcete, aby zohrieval aj stenu za ním, jednoducho natiahnite zaň alobal a problém je vyriešený. Vaša miestnosť bude rýchlejšie vyhriata. Podobný postup sa v minulosti robil aj s radiátormi, spoza ktorých sa nalepovali špeciálne fólie.

Rýchlejšie žehlenie

Žehlenie je relaxačná práca, ale môže zabrať veľa času. Vďaka hliníkovej fólii bude tento proces oveľa rýchlejší. Stačí, ak zo žehliacej dosky odstránite poťah a dosku prikryjete fóliou. Opäť natiahnite poťah a uvidíte, že vám to pôjde rýchlejšie. Fólia totiž odráža teplo zo žehličky späť do oblečenia, čo znamená, že budete žehliť obe strany súčasne.

Odohnanie mačiek

Vedeli ste, že mačky neznášajú fóliu? Ak vášho psíka neustále dráždia susedove mačky, jednoducho pripevnite na múrik niekoľko kúskov fólie. Keď pod labkami pocítia alobal a zaznie pre nich ten neznesiteľný zvuk, budú sa danému miestu vyhýbať oblúkom.

Prečítajte si aj: Prečo na jeseň horšie spíme a ako sa pripraviť na posun času? Prečítajte si odpovede odborníčky

Lievik

Potrebujete rýchlo niečo preliať, ale netušíte, kde máte lievik? Nezúfajte, nemusíte utekať do obchodu. Stačí, ak si z alobalu vytvarujete potrebný tvar lieviku a získate dostačujúcu alternatívu. Dokonca ho môžete umyť a použiť aj nabudúce.

Dlhšie čerstvé banány

V minulosti sme vám už písali o účinnom predĺžení čerstvosti banánov. Ako iste viete, ani sa nenazdáte a zo zeleno-žltých kúskov je nahnité hnedé ovocie. Ak kupujete spojenú skupinu banánov, vrch, ktorý ich spája, obaľte do hliníkovej fólie. Vďaka tomu budú vaše banány dlhšie čerstvé a zachovajú si aj peknú žltú farbu.

Volské oká

Zvyknete robiť volské oká na špeciálnej na to určenej panvici? Aj keď ste ju zdedili ešte po mame či babke a stále je ako nová, čistenie prilepených vajec nie je vôbec zábava. A preto skôr, ako sa pustíte do varenia, dajte na spodok každého kruhu alobal. Vďaka nemu sa vajco ľahko odlepí a panvica na volské oká bude po vyhodení alobalu čistá.

Detské postele

Či už si to chcete priznať alebo nie, deti sa občas pocikajú. Možno sa ešte len učia chodiť na toaletu, prechladli alebo sa pred spaním viac napili. Nič sa nedeje, stáva sa to. Problém je, ak na to nie ste pripravená a moč sa vpije cez plachtu až do matraca. Práve preto je dobré byť ostražitý a v časti, kde má dieťa panvu, natiahnite fóliu, položte ju uterákom a posteľnou plachtou. Pri najbližšej nehode bude stačiť len opratie uteráku a plachty.

Zdroj: shutterstoc.com/Nancy Salmon

Leštenie strieborného riadu a šperkov

Máte krásne strieborné príbory, ktoré pomaly strácajú lesk? Potom je najvyšší čas na ich leštenie. Urobte si z alobalu guličku a jednoducho ňou príbor pošúchajte. Trením gule z hliníkovej fólie sa škrabancov ľahko zbavíte. Taktiež im môžete spraviť kúpeľ. Natiahnite alobal na hlboký pekáč, pridajte sódu bikarbónu, príbor a zalejte ho vriacou vodou. Po chvíli bude ako nový.

Podobne je to aj so šperkami. Zoberte si misku, vysteľte ju fóliou, zalejte teplou vodou a pridajte trošku soli a sódy bikarbóny. O chvíľu pridajte šperky a uistite sa, že sa dotýkajú fólie. Približne po 15 minútach šperky vyberte, vodu zlejte, vysušte ich a uvidíte, že budú vyzerať omnoho lepšie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti