Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Gašparovič a expolicajt Vičan sú vinní z prijímania úplatku

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Majú si odsedieť 11 a 10 rokov, ale voči rozsudku sa odvolali.

Exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič a bývalý policajt Ladislav Vičan sú vinní z prijímania úplatku.

Rozhodla o tom samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová. V rozsudku oznámila, že Gapašparovič si má odsedieť 11 rokov vo väznici so stredným stupňom stráženia a dostal aj peňažný trest 50-tisíc eur. Ak nezaplatí, má 15-mesačný náhradný trest a dvojročný ochranný dohľad.

Vičan dostal desať rokov v rovnakej väznici a peňažný trest 40-tisíc eur. Keby sumu nezaplatil, dostal ročný náhradný trest. V prospech štátu prepadne aj automobil.

„Priamo pre seba a pre inú osobu žiadali a prijali úplatok, čin spáchali vo veľkom rozsahu," uviedla samosudkyňa. Poukázala na to, že Peter Gašparoviča žiadal od podnikateľa Dušana Bočkaya najmenej 350-tisíc, pričom napokon prišlo k odovzdaniu 200-tisíc eur.

Obaja sa voči rozsudku odvolali, prokurátor si ponechal 15-dňovú lehotu na rozmyslenie. Konečné slovo bude mať Najvyšší súd.

Nový posudok prišiel deň pred rozsudkom

Pred očakávaným vyhlásením sudkyňa Ružena Sabová oznámila, že v stredu (20. 10.) doručili súdu z Úradu inšpekčnej služby znalecký posudok z odboru elektronika spolu so zvukovým záznamom.

Znalecký posudok sa týkal mobilného telefónu svedka v mnohých prípadoch - Petra Petrova. Na ňom našli zvukovú nahrávku, na ktorej bolo prvotné operatívne vyťaženie svedka Dušana Bočkaya. Ten je kľúčovým svedkom prokuratúry v procese práve s Gašpačovičom.

Následne sudkyňa vyhlásila uznesenie, ktorým znovu otvorila dokazovanie a pustila nahrávku. Po jej prehratí už neboli žiadne nové návrhy na dokazovanie, prokurátor ÚŠP Aurel Pardubský a obhajca obžalovaných Adrián Kucek sa odvolali na pôvodné zaverečné reči.

Prečo sú vinní Gašparovič a Vičan

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan mali podľa obžaloby napomôcť zrušeniu predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok.

Rozhodnutie mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku 400-tisíc eur od šéfa spoločnosti Dušana Bočkaya, ktorý mali rozdeliť aj iným. Keďže predbežné opatrenie nezrušili, napokon malo prísť len k vyplateniu zálohy 200-tisíc eur.

V prípade dokázania viny pred súdom im hrozil trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov. Obaja počas pojednávaní vyhlásili, že sú nevinní. Prokurátor žiadal 11-ročný nepodmienečný trest, tiež trest prepadnutia majetku.

Oboch zadržali na začiatku decembra 2020 počas akcie Judáš. NAKA v rámci nej obvinila osem osôb. Medzi nimi boli aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský či exnámestník SIS Boris Beňa, ako aj ďalší bývalí predstavitelia SIS a bývalí vysokopostavení funkcionári policajného zboru a finančnej správy.

Obvinení boli z korupcie a jedna osoba aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili. Bývalý námestník SIS Beňa uzavrel dohodu o vine a treste. Dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

 


PEZINOK/TV Markíza, zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úrad inšpekčnej služby

Dôležité udalosti