D. Santusová absolvovala detektor lži za prítomnosti policajtov z kriminalistického ústavu

Diana Santusová, vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby.
Zdroj: TV Markíza

Otázky na polygraf dodalo pred vyšetrením ministerstvo vnútra.

Vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby Diana Santusová absolvovala vyšetrenie na polygrafe na Národnom bezpečnostnom úrade aj za prítomnosti príslušníkov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru.

NBÚ tvrdí, že o vyšetrenie požiadala inšpekcia. Požiadavke úrad vyhovel vzhľadom na dohodu podpísanú s ministerstvom vnútra. Vyplýva to zo stanoviska NBÚ, ktoré TASR poskytol hovorca Peter Habara.

NBÚ vysvetľuje, že vykonať polygrafické vyšetrenie môže na žiadosť inej štátnej inštitúcie, s ktorou má uzavretú dohodu. S otázkou, či je možné detektor lži vykonať aj v súčinnosti s odborníkmi z Policajného zboru, ho prvý raz kontaktoval ÚIS ešte koncom augusta. Po ďalšej komunikácii sa podľa Habaru obe strany dohodli, že na vyšetrení budú traja príslušníci NBÚ a traja príslušníci KEÚ.

„Otázky na polygraf dodalo pred vyšetrením ministerstvo vnútra. Obe strany podpísali zápisnicu a samotné finálne vyhodnotenie už realizoval rezort vnútra," priblížil hovorca.

Súvisiace podklady k vykonaniu vyšetrenia odovzdá vo štvrtok (21. 10.) riaditeľ úradu Roman Konečný osobitnému kontrolnému výboru na kontrolu činnosti NBÚ.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Minister vnútra Roman Mikulec skonštatoval, že Santusová mala vyšetrenie na polygrafe podstúpiť, aby sa vysvetlili podozrenia spojené s jej osobou. Od začiatku proces podľa neho sprevádzajú obštrukcie.

„Údajne sa zúčastnila na nejakom súkromnom (vyšetrenia na polygrafe, poznámka TASR) a napokon na NBÚ. Nehovorím, že to nie je nemožné, ale minimálne je to neštandardné," komentoval. Poukázal na nariadenie ministra vnútra, ktoré hovorí, že príslušníci polície majú vyšetrenie absolvovať na KEÚ. Pýta sa, prečo Santusová spochybňuje danú inštitúciu.

Santusová je bývalou vedúcou špecializovaného vyšetrovacieho tímu zriadeného v pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby. V júli jej pozastavili činnosť. Zdôvodnili to pochybnosťami o jej objektivite a nestrannosti.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NBÚ

Dôležité udalosti