Trávite veľa času v kuchyni? Účinné tipy a triky na uľahčenie varenia

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com/BearFotos

Vďaka nim už nikdy nebude presolená polievka, rizoto bez vína či zdĺhavé šúpanie zemiakov.

Každý máme niečo zaužívané. Väčšinu dňa sa riadíte podľa našich rituálov a postupov. Nezáleží pritom či upratujete, varíte alebo pracujete. Väčšina vie presne opísať, krok po kroku, čo bude robiť. A ak je to možné, treba si tieto mechanické postupy ešte uľahčiť. Práve preto je dobré poznať triky a rady, ktoré vám takpovediac zmenia život. A niekoľko takých vám prinášame aj my.

Tentokrát ide o užitočné tipy na varenie, ktoré môžu pomôcť každému. Nezáleží či žijete sám, máte rodinu alebo ste šéfkuchár. Vaše varenie môže byť opäť o niečo jednoduchšie a zábavnejšie. Veď zhodnoťte sami.

Rýchlejšie dozrievanie ovocia

Máte zelený banán, tvrdé mango alebo iné nezrelé ovocie, ktoré už potrebujete použiť? Je to jednoduché, zoberte jablko a nedozreté ovocie a spolu ich dajte do papierového vrecka. Uvidíte, že sa jeho dozrievanie urýchli.

Prečítajte si aj: Máte doma alobal? Nepoužívajte ho len na pečenie. Tipy na jeho využitie v domácnosti

Zohriatie pizze bez mikrovlnnej rúry

Zostala vám pizza a chystáte sa ju dojesť? Aj keď je mikrovlnná rúra v kuchyni nenahraditeľným spotrebičom, ohriata pizza z nej nie je až taká dobrá. Zospodu je sparená a okraje sú po zohriatí zvlhnuté. Práve preto ju zohrievajte na panvici. Okraje zostanú chrumkavé a samotná chuť pizze sa zachová.

Vínové kocky ľadu

Kto nemiluje víno? A nemyslíme tým len na varenie. Víno musí byť v každej domácnosti či už na dotvorenie romantického večera alebo pri príprave jedál. Problém však je, že nie vždy sa vám chce pre deci, ktoré potrebujete do rizota, otvárať celú fľašu. A tak je tu riešenie, vínové kocky ľadu. Vždy, keď vám zostane víno, spravte si z neho kocky. V budúcnosti, pri príprave rizota, omáčok, marinád či kokteilov len vytiahnete kocky z mrazničky. Navyše, zamrazené víno vydrží omnoho dlhšie ako otvorená fľaša v chladničke.

Zdroj: Instagram - wigo_shop

Avokádo

Určiť či je avokádo zrelé alebo nie, je vždy priam hádanka. Ak sa spoliehane iba na stlačenie, môže sa stať, že zrazu bude už prezreté a vhodné akurát tak do odpadu. V prípade, že sa chcete vyhnúť príliš mäkkému či tvrdému kusu, jednoducho mu odstráňte vrch stonky a pozrite sa na farbu. Ak je zelená, môžete ho očistiť, hnedá signalizuje prezretie a ak nejde stopka odstrániť, tak avokádo ešte nie je dosť zrelé.

Ohrievanie panvice

Správny kuchár predhrieva panvicu. Najprv samotnú a následne s olejom či maslom. Až na rozpálené dno sa dáva mäso zatiahnuť a piecť. Otázka znie, ako dlho sa má panvica predhrievať? Ak ste to doposiaľ robili takpovediac odoka, už nemusíte. Profesionáli sa zhodli, že ideálny čas sú tri minúty. Panvica je následne dostatočne rozpálená a jedlo sa na nej pripraví rýchlejšie. Túto radu môžete oceniť hlavne pri príprave steakov.

Krájanie mäsa

Krájanie mäsa si vyžaduje ostré nože a trpezlivosť. Predsa len je klzké, má vlásočnice a krájanie na malé kocky či rezančeky môže byť náročné. Práve preto ho dajte na 15 minút do mrazničky, nechajte ho jemne stuhnúť a následne ho omnoho jednoduchšie nakrájate.

Prečítajte si aj: Dušičky sa blížia: Koľko vás bude stáť vyzdobenie hrobu a aké sú trendy?

Krémové zemiaky a kaša

Nie je to lacný trik, ani zdravý, ale za to veľmi chutný. Nahraďte pri varení zemiakov vodu smotanou a výslednou chuťou budete milo prekvapení. Takto uvarené zemiaky môžete podávať ako prílohu či pripraviť z nich zemiakovú kašu. Lahodnú chuť si zamilujete.

Krájač na jablká

Máte doma krájač na jablká? Kovové slniečko obľubujú hlavne deti, ktoré si tak ľahko prichystajú jabĺčko a nemusia použiť ostrý nožík. A práve tento krájač sa dá využi aj inak, konkrétne na prípravu hranoliek. Jedným pohybom získate rovnomerné kúsky zemiačikov.

Šúpanie zemiakov

Chystáte sa robiť zemiakový šalát, francúzske zemiaky či iné jedlo, pri ktorom potrebujete očistiť veľa zemiakov? Nezúfajte. Na internete sa objavil úžasný trik, ktorý vás ochráni pred zdĺhavým šúpaním zemiakov. Každý zemiak priečne narežte (dokola). Rez by mal byť plytký, prejsť len jemne pod šupku. Následne ich klasicky dajte do hrnca, zalejte vodou a nechajte variť. Po uvarení ich nechajte mierne schladiť a šupku iba prstami z oboch strán stiahnete. Pozrite si video.

Krémová praženica

Praženica je jedno z najjednoduchších jedál a pritom nie každá je dobrá. Niekto ju robí s korením a na masle, iný na oleji a cibuľke. Každý preferuje niečo iné. Avšak väčšina sa zhodne, že správna praženica musí byť krémová, chuťovo jemná a vláčna. A práve takú dosiahnete, ak do nej pridáte mlieko. Vyšľahajte si vajcia (8 ks) so soľou a korením a prilejte polovicu šálky mlieka. Dôkladne premiešajte a vylejte na rozpálené maslo na panvici.

Strúhanie syra

Zvyknete často strúhať syr? Určite sa následne rozčuľujete pri čistení špinavého strúhadla. Kúsky syra sa zvyčajne na strúhadlo priam prilepia a jeho umývanie preto vôbec nie je zábava. Odteraz preto pred použitím strúhadla jeho povrch namažte (olejom, vodou, maslom). Čistenie po dostrúhaní bude jednoduchšie.

Odlupovanie cesnaku

Ani čistenie cesnaku nie je zábava. Hlavne keď pripravujete cesnakovú nátierku, guľáš alebo varíte cesnakovú polievku. Jeden strúčik naozaj nestačí a šúpanie malých strúčikov je zdĺhavé. Našťastie, aj s tým si niekto poradil. Stačí, ak do strúčiku zapichnete vidličku a vypáčite ho. Prípadne ho môžete dať do nádoby a zatrepať s ním, čistenie by malo ísť ľahšie.

Zdroj: Instagram - relaxfan

Šťavnatý burger a steak

Aj šéfkuchári majú občas zlý deň, na tanieri tak dostanete suchý burger či steak. Ak nechcete, aby sa rovnaká chyba stala aj vám, vezmite kocku ľadu a zatlačte ju zvrchu do mäsa či hamburgeru. Mäso si zachová šťavnatosť a bude vynikajúce.

Presolená polievka

Občas každému ujde ruka a razom je polievka presolená. Nemusíte hneď panikáriť, stačí, ak na malé kúsky nakrájate zemiak či jablko a necháte ich v polievke desať minút povariť. Soľ sa stiahne, chuť obnoví a zemiak či jablko jednoducho z polievky vyhoďte a pokračujte vo varení.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti