Tekvicové dekorácie. Zabavte sa pri vyrezávaní, maľovaní či háčkovaní tekvíc

Tekvicové dekorácie.
Zdroj: Shutterstock.com

Práve tekvica je najznámejšia halloweenska dekorácia.

Koniec októbra sa nezadržateľne blíži a s ním aj Halloween. Aj keď je pravda, že ide o americký komerčný sviatok, postupne sa udomácňuje aj u nás. V zahraničí (Amerike, Kanade, Veľkej Británii, Írsku a pod.) chodia deti v maskách po domoch v okolí, koledujú, strašia a dostávajú za to sladkosti. Túto tradíciu si uchovávajú už od 50. rokov minulého storočia.

Aby však domové návštevy mali svoje čaro a strašidelná atmosféra bola všade navôkol, k Halloweenu patrí aj výzdoba a to nie hocijaká. Pavučiny, pavúky, duchovia, kríže, dramatická hudba a tekvice. Práve tekvica je najznámejšia dekorácia.

Prečítajte si aj: Máte doma alobal? Nepoužívajte ho len na pečenie. Tipy na jeho využitie v domácnosti

Prečo práve tekvica

Existujú dva historické príbehy. Možno ste v minulosti zachytili strašidelnú legendu o zlom Jackovi (Stingy Jack). Bol opilec, klamár, podvodník a manipulátor. Žil hanebný život a viackrát prekabátil aj samotného Satana. Keď zomrel, pre zlé skutky nemohla jeho duša vstúpiť do neba a ani diabol jej nedovolil vstúpiť do pekla, pretože to kedysi Jackovi sľúbil. Dal mu však repu so žeravým uhlíkom, aby si svietil na cestu pri túlaní sa medzi nebom a peklom, dobrom a zlom.

Práve táto legenda viedla k tomu, že sa časom začali vyrezávať cvikly, cukety, patizóny a malé okrasné tekvičky. Postupne ich však nahradili praktickejšie veľké tekvice, ktoré sa ľahšie vyrezávajú, dlabú a osvietené sa pokladajú k dverám, na parapety okien a pri chodníky. Ľudia tak symbolicky osvecujú cestu Jackovej duši.

Druhý príbeh sa spája so sviatkom Samhain. Ide o názov starého keltského sviatku, počas ktorého ľudia osvecovali tekvicami cestu mŕtvym. Verili totiž, že sa počas noci z októbra na november ich duše vracajú domov. Osvetlené tekvice vítali mŕtvych predkov a zároveň ich chránili pred zlými duchmi.

Zdroj: shutterstoc.com/Evgeny Atamanenko

Vyrezávanie tekvíc

Na Slovensku sa zvyknú tekvice najčastejšie vyrezávať. Ide o zábavu pre celú rodinu. Deti dlabú, kreslia a hovoria, ako si to predstavujú a rodičia ich fyzicky vyrezávajú. Predsa len, tekvica je tvrdá a deti by sa mohli porezať. Často sa organizujú aj školské a dedinské súťaže o najkrajšie vyrezanú tekvicu či najstrašidelnejšiu výzdobu.

Najčastejšie sa postupuje nasledovne: Odrežete vrch tekvice a zdvihnete ho ako klobúčik. Následne vydlabete vnútro, ceruzkou alebo perom naznačíte plánovaný výraz, vyrežete ho, dáte do tekvice sviečku, zakryjete ju klobúčikom a necháte svietiť. Podľa nás je však lepšie, ak urobíte do tekvice otvor zo spodku. Vrch zostane neporušený, nehrozí jeho odfúknutie či zatečenie. Musíte však postupovať opatrnejšie, aby ste pri obrátenom dlabaní a vyrezávaní nezlomili stopku.

Maľovanie

Ak máte iba menšie tekvičky alebo sa obávate zranenia pri vyrezávaní, nevadí, môžete vytiahnuť temperové farby a nechať deti, aby ich pokreslili. V tomto prípade budú mať takpovediac voľnú ruku, nemusíte pri nich byť a ani riskovať, že sa z tekvice niečo zapáli. Jednoducho deti nakreslia na tekvicu akúkoľvek grimasu a vy ju len vystavíte.

Prečítajte si aj: Trávite veľa času v kuchyni? Účinné tipy a triky na uľahčenie varenia

Iné formy tekvice

Tekvice si však môžete aj vyrobiť. Stačí, ak dáte deťom tvrdé výkresy, kartón, farebné papiere, farbičky a môžu si ich v akejkoľvek forme a podobe nakresliť, vyfarbiť, vystrihnúť a vystaviť. Pokojne aj v metrovej veľkosti. Ide o to, aby ste si zvolili aktivitu, ktorá vás bude najviac baviť.

Niektoré dievčatá zas rady pečú a pomáhajú maminám v kuchyni. Aj preto sa môžete pustiť do pečenia zdobenia perníkov, špeciálnych tekvicových muffinov alebo tekvičiek na paličkách.

Pre väčšie deti môže byť výzvou aj štrikovanie či háčkovanie. Malé tekvičky si totiž môžete vyrobiť aj s pomocou tejto aktivity. Ako na to, sa dozviete v tomto videu.


Zdroj: YouTube - DomiCrochet

Inšpirácie na rôzne podoby tekvíc nájdete aj v našej galérii.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.