NBÚ vykonaním polygrafu D. Santusovej neprekročil právomoci, tvrdí šéf výboru

Diana Santusová, vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby.
Zdroj: TV Markíza

Podľa pracovníkov KEÚ na polygrafe potvrdila skoro všetky podozrenia.

Národný bezpečnostný úrad neprekročil svoje právomoci vykonaním vyšetrenia na polygrafe vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej.

Predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský (ĽSNS) to uviedol po štvrtkovom zasadnutí výboru k danej otázke. „Na vykonanie polygrafu bola Santusová vyzvaná svojím nadriadeným, nie NBÚ," zdôraznil.

Nemožno podľa neho hovoriť o "neštandardnom teste", keďže sa na ňom zúčastnili aj pracovníci Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru (KEÚ).

Otázky na vyšetrenie dodalo ministerstvo vnútra. Týkali sa potenciálneho prijímania úplatkov, postupovania informácií alebo spolupráce v neprospech polície a vydierateľnosti testovanej. „Všetci výsledok testu podpísali bez výhrad," skonštatoval Beluský. Dostal ich Santusovej nadriadený, ktorý ich má vyhodnotiť.

Stanovisko KEÚ k polygrafu

Vyšetrovateľka Santusová počas polygrafického vyšetrenia na NBÚ potvrdila podľa pracovníkov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru takmer všetky podozrenia. Svoje konanie zdôvodnila tým, že ho považuje za správne a napomáhajúce jej vyšetrovaniu.

Vyplýva to zo stanoviska KEÚ PZ k medializovaným informáciám, ktoré poskytla riaditeľka tlačového odboru rezortu vnútra Barbara Túrosová.

„Pracovníčka NBÚ, ktorá taktiež vyšetrenie pozorovala, skonštatovala, že uvedené vyhlásenia pani Santusovej sú natoľko závažné, že keby išlo o jej bezpečnostnú previerku, vo vyšetrení na polygrafe by sa už nepokračovalo," poznamenal KEÚ PZ v stanovisku.

KEÚ PZ mal navrhnúť vyšetrenie v spolupráci s NBÚ po neúspešných pokusoch vykonať ho na ich pracovisku. Zástupca riaditeľa ÚIS Martin Mackovič potvrdil vyšetrenie na NBÚ, avšak len formou klasického skríningového vyšetrenia. To označil KEÚ PZ za neštandardné.

„Pán Mackovič povedal, že s pani Santusovou prišiel krajský prokurátor a bolo mu týmto prokurátorom oznámené, že vyšetrenie bude prebiehať na NBÚ a že bude všeobecné a nebude zamerané na konkrétne podozrenia," konštatuje sa v stanovisku.

Na tvorbe testových otázok sa podľa stanoviska pracovníci KEÚ PZ nepodieľali. Namietali aj priebeh vyšetrenia. Bolo podľa nich potrebné v testovaní pokračovať. Považujú ho za nedokončené. Nespolupracovali ani na vypracovaní správy. Podpísali ju až po prepracovaní a doplnení zásadných informácií. Výsledky vyšetrenia podľa stanoviska nekorešpondujú s medializovanými informáciami.

Zdroj: TASR

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v stredu (20. 10.) uviedol, že Santusovej postup vníma ako neštandardný, hoci nie nemožný. Pýta sa, prečo Santusová spochybnila KEÚ ako inštitúciu. Poukázal tiež na obštrukcie, ktoré sprevádza vykonanie nariadeného testu, ktorým sa mali vysvetliť pochybnosti spojené s osobou vyšetrovateľky.

Mimoparlamentný Hlas-SD chce, aby sa v súvislosti so Santusovou zvolalo mimoriadne zasadnutie výboru pre obranu a bezpečnosť. Poslankyňa Denisa Saková (nezaradená) žiada, aby na výbor prišiel minister vnútra. Pýtať sa chce na vyšetrenie Santusovej na polygrafe. Šéf výboru Juraj Krúpa (OĽANO) potvrdil, že po doručení návrhu zvolá výbor do siedmich dní.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NBÚ

Dôležité udalosti