Gröhlingova reforma školstva pod paľbou kritiky. Výhrady majú riaditelia škôl aj opozícia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Podľa riaditeľov škôl sú zmeny v obsahu vzdelávania pripravené nedostatočne.

Školy čakajú veľké zmeny. Žiaci by sa mali učiť menej naspamäť a viac pre praktický život. Minister školstva hovorí o skoku do 21. storočia. Opozícia ani riaditelia zmenami nadšení nie sú.

Zmeny už schválil parlament. Školstvo sa zdigitalizuje, zlepší sa vzdelávanie učiteľov a bude menej byrokracie. V jednotlivých zákonoch, ktoré v stredu schválil parlament, je viac ako stovka zmien.

Žiakov najviac zasiahne zmena obsahu vzdelávania, teda toho, čo preberajú na hodinách. Učivo sa prispôsobí tejto dobe a žiaci sa budú učiť kriticky myslieť, získajú digitálnu, enviromentálnu či finančnú gramotnosť.

„Ja už nechcem, aby zmyslom vyučovania bolo odškrtávanie prebratého učiva, ale aby to žiak pochopil a vedel to využiť v praxi, a súčasne,“ hovorí minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Po novom by sa žiaci mali učiť menej naspamäť, viac pre život. Podľa riaditeľov škôl sú však zmeny v obsahu vzdelávania pripravené nedostatočne.

Učivo sa má totiž rozdeliť do tzv. cyklov. Škola si sama určí, čo odučí, a v ktorom ročníku.

„Práve preto, že to nie je prepracované a pedagogická verejnosť vôbec nevie, čo si má pod tým predstaviť a už sa to dostalo do zákona. V tom vidíme veľkú chybu,“ tvrdí Alena Petáková, predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska.

Kritika reformy zaznela aj z úst prezidenta Slovenskej komory učiteľov Vladimíra Crmomana: „Myslím si, že ide skôr o PR zameranú na deti, o ľúbivé témy, ktoré sa páčia verejnosti.“

S reformou nie sú spokojní ani opoziční poslanci.

„Pokiaľ to nedefinujeme presne a žiak prestúpi z jednej školy na druhú a tá druhá škola mala inak nastavený cyklus, tak môže mať adaptačné problémy. A toto sme chceli, aby sa najskôr overilo a potom sa to zavádzalo do legislatívneho procesu,“ uviedol Jozef Habánik poslanec NR SR (SMER), ktorý je zároveň členom parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

Zatiaľ nie je jasné, ktoré konkrétne učivo zo vzdelávania vypadne a čo pribudne. Na zmenách stále pracuje 300 odborníkov.

„My už máme vytvorenú metodiku, ktorú v priebehu niekoľkých týždňov pustíme na pripomienkové konanie v rámci kurikula základných škôl,“ vysvetlil minister Gröhling.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti