Pripomíname si výročie od najväčšej tragédie na Dunaji, z remorkéru sa zachránil iba jeden muž

Emil Šimek - jediný člen posádky, ktorý prežil nehodu remorkéra Ďumbier na Dunaji.
Zdroj: TASR

Zachránilo ho hodené lano, pri nešťastí zomreli jeho ôsmi kolegovia.

Smrť ôsmich slovenských námorníkov z tlačného remorkéra Ďumbier je doteraz najväčšou tragédiou na Dunaji v novodobých dejinách. Havária sa odohrala pred 25 rokmi - 22. októbra 1996 večer - neďaleko elektrárne vo Viedni-Freudenau.

Nešťastie sa stalo 19.50 h. Tlačný remorkér Ďumbier s loďou naloženou 750 tonami kostnej múčky v zlom počasí minul dráhu do plavebnej komory a silný prúd ho zahnal k prepúšťacím splavom na reguláciu vody. Tam sa loď s nákladom zachytila na múroch druhej a tretej hate, zatiaľ čo remorkér s posádkou stiahol prúd cez štvrtú hať.

Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

Rýchlosť vody v Dunaji bola väčšia, ako mohol vyvinúť motor remorkéra, preto podľa očitého svedka Rakúšana sa remorkér takmer zastavil na jednom mieste, potom zmenil smer a išiel po prúde. Pre vysoký stav vody boli oceľové vráta na vodnom diele pootvorené, aby mohla masa vody odtekať. Remorkér narazil na tieto pootvorené vráta, pričom sa prakticky zdemoloval.

Zničený remorkér so zapnutými motormi sa potopil o 22.30 h. Voda ho stiahla do hlavného koryta rieky. V čase nehody dosahovala hladina Dunaja 670 centimetrov (cm), čo bolo len 30 cm pod kritickým stavom, keď je ešte rieka pre lode splavná.

Posádku lode, ktorá patrila Slovenskej plavbe dunajskej, tvorili Dušan Mišek, Zdenko Dubský, Emil Šimek, Milan Labát, Anton Fučkovica, Robert Boroš, Ivan Ledec, Martin Temniak a Jozef Novoveský.

Záchranca Slováka: Z baraku na hati sme počuli náraz

Pátranie helikoptéry a záchrannej lode po členoch posádky trvalo do polnoci. Ako jediný prežil nehodu 46-ročný Emil Šimek. S ťažkými zraneniami ho previezli do sociálno-medicínskeho centra na Lonngbartenstrasse vo Viedni.

Život mu zachránil 23-ročný stavebný robotník Rainer Haselbacher. "Z baraku na hati sme počuli náraz a videli, ako voda tlačí nákladný žeriav k hati a ako sa remorkér zakliesnil vo štvrtej plavebnej komore," opísal Haselbacher udalosť agentúre APA.  

Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

Krátko na to vybehol aj s kolegom na provizórny most a hodil lano mužovi na palube. Napokon sa do komory spustil do rebríku. Dostal sa na potápajúcu sa loď a vyslobodil z nej námorníka, na hrádzi mu potom poskytli prvú pomoc.

Zdroj: TV Markíza

Plavba na Dunaji dočasne pozastavili, vrak remorkéru sa podarilo nájsť až 28. októbra, vytiahli ho až v roku 1997. V januári 2002 odhalili ôsmim slovenským námorníkom pamätnú tabuľu.

Zdroj: TASR - Ivan Majerský

Nehoda bola predmetom viacerých súdnych sporov. Kauza sa skončila dohodou zúčastnených strán v máji 2002. Žalované strany Rakúska republika a akciová spoločnosť Verbund-Austrian Hydropower vyplatili poškodeným spolu približne 2,954 milióna eur.

Z tejto sumy dostala anglická poisťovňa The Standard Stemship Owner 40,6 percenta, Slovenská plavba a prístavy, a. s., Bratislava 36,1 percenta, pozostalí 12,1 percenta a holandské poisťovacie spoločnosti 11,2 percenta.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výročie

Dôležité udalosti