Množstvo mamičiek stále nepožiadalo o novú tehotenskú dávku. Máme pre nich dobrú správu

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / EmiliaUngur

Mamičky môžu mať popri poberaní tehotenského ďalší príjem, teda pracovať či poberať inú dávku.

O novú tehotenskú dávku viaceré mamičky zabudli požiadať. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že sa to dá aj spätne. Dobrou správou je, že o príspevok tak nemusia prísť. Suma, ktorú dostanú, ale nebude pre všetkých rovnaká.

Sociálna poisťovňa začala po prvý raz vyplácať novú nemocenskú dávku, tzv. tehotenské, od apríla. Už prvé mesiace evidovali tisíce žiadostí, no ukázalo sa, že nie všetky budúce mamičky o tomto príspevku zrejme vedia.

„Pri vyhodnocovaní štatistík sme zistili, že v priemere od mája do septembera poberalo materské 26 500 mamičiek, avšak tehotenské poberalo iba 19-tisíc mamičiek,“ uviedol generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Jedným z dôvodov môže byť to, že dávka je nová a týka sa iba tých mamičiek, ktoré si o ňu požiadali od 31. marca.

„Ďalšia skupina sú maminy, ktoré síce nemali nárok na tehotenské, ale mali nárok na materskú a, samozrejme, veľmi dôležitá skupina sú poistenkyne, ktoré sme vyhodnotili, že o novej dávke nevedeli, nemali na to čas alebo si ju nestihli žiadať,“ verí Káčer.

Práve tejto skupine budúcich mamičiek bude teraz poisťovňa posielať listy s informáciou, ako si môžu o dávku žiadať. Urobiť sa to dá aj spätne. Samozrejme, splniť treba viacero podmienok. Byť nemocensky poistená najmenej 270 dní za posledné dva roky a skontrolovať si treba aj nedoplatky v poisťovni.

„Štandardne si môžete nemocenské dávky požiadať aj tri roky spätne, avšak táto dávka je nová, platí až od apríla, respektíve pri všetkých pôrodoch, ktoré boli uskutočnené po 31. marci,“ upozorňuje generálny riaditeľ poisťovne.

Suma sa vypláca žene od 13. týždňa tehotenstva. Stanovená je dolná a horná hranica. Pre tento rok to znamená, že budúca mamička môže dostávať tehotenské najmenej vo výške 215 a maximálne 333 eur mesačne.

Na rozdiel od iných nemocenských dávok, môžu mamičky popri poberaní tehotenského zároveň pracovať či podnikať, teda mať ďalší príjem. Povolené je tiež poberať iné dávky ako sú napríklad materské, nemocenské či rodičovský príspevok.

Nová dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené tehotenské štipendium, o ktoré treba žiadať príslušnú školu.

Téme sa venovala Andrea Mačošková:


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.