Kúpila si auto z bazáru, no ani ho neprihlásila a už ho zhabala polícia. Lízing však platiť musí

Reportér Braňo Tomaga a pani Júlia.
Zdroj: TV Markíza

V Schengenskom systéme je totiž stále záznam o pátraní po vozidle v Chorvátsku.

Kúpila si staré auto z bazáru na splátky a namiesto prihlásenia na polícii jej ho rovno zaistili. Takýto kuriózny prípad zažila pani Júlia z Maduníc. Štrnásťročné auto síce nemá, ale splácať ho musí.

Pani Júlii sa zapáčil Opel Zafira, bazár požiadala o výpočet splátok. „Podpísali sme zmluvy, auto sme vyskúšali, súhlasila som s tým. Povedali mi, že nemusím sa báť a že auto nie je kradnuté,“ povedala nám poškodená majiteľka auta.

Dlho sa však z neho netešila, musela si ho totiž prihlásiť vo svojom okrese. Tam sa dozvedela, že auto sa nedá prepísať, pretože je po ňom vyhlásené pátranie. Auto jej zobrali a poslali ju domov. Volala do autobazáru a povedala im čo sa stalo.

Autobazár už raz podobnú situáciu s týmto konkrétnym autom zažil. Nechápu, prečo ju policajti medzičasom nevyriešili.

„Vozidlo sa v minulosti objavilo v databáze odcudzených vozidiel, presný dôvod nám nie je známy. V priebehu roka 2018 bolo vozidlo políciou zaistené. V rámci šetrenia bolo políciou vykonane expertízne skúmanie, pričom bolo zistene, že vozidlo nemá pozmeňované VIN,“ napísal nám v reakcii konateľ autobazáru.

Zdroj: TV Markíza

Nerozumejú, prečo polícia nevie auto prihlásiť, keď ho vedeli po predaji odhlásiť na novú majiteľku pani Júliu. V Schengenskom systéme je stále záznam o pátraní po vozidle v Chorvátsku. Prípad už v minulosti riešil bratislavský okresný súd.

Podľa jeho rozhodnutia auto ukradli lízingovej spoločnosti v Chorvátsku v roku 2008. Policajti ho u nás v roku 2018 zaistili a začali preverovať. „Bolo zistené, že ide o motorové vozidlo, ktoré bolo v dobe od 3. 1. 2008 do 11. 4. 2008 odcudzené,“ píše sa v rozsudku OS Bratislava I.

Súd sa preto pýtal lízingovej spoločnosti v Dubrovníku, či má o auto záujem aj po desiatich rokoch. „...,ktorá si však v uvedenej lehote zjavne svoje vlastnícke právo neuplatnila, a preto jediným vlastníkom, ktorý si uplatňuje svoje vlastnícke právo k vozidlu, je práve žalobca,“ konštatuje sa v rozsudku.

Podozrenie, že auto niekto na Slovensku prihlásil nelegálne, bolo podľa súdu dôvodné. Sudkyňa chcela vedieť od policajtov, resp. ministerstva vnútra, či to aj zistili.

„Avšak žalovaný nevedel v priebehu súdneho konania uviesť, aký je aktuálny stav trestného konania, či vôbec bolo začaté trestné stíhanie, resp. či konanie nebolo zastavené,“ píše sa v rozsudku.

Čo bude teraz nasledovať? Polícia hovorí, že vyjadriť sa musia Chorváti. Keďže lízingová spoločnosť nereagovala, tamojšia polícia musí stiahnuť auto z pátrania.

„Slovensko požiadalo chorvatského partnera o výmaz záznamu pátrania zo Schengenskeho informacneho system. Doteraz sa tak nestalo, budeme to urgovať,” reagoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Tému spracoval Braňo Tomaga.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lízing

Dôležité udalosti