Na mieste nešťastia na Mukačevskej v Prešove vyrastie supermoderná bytovka

Nová bytovka na Mukačevskej.
Nová bytovka na Mukačevskej. Zdroj: TV Markíza

Prezradíme vám, ako bude vyzerať.

Supermoderná nová ekologická bytovka nahradí zbúraný panelák na Mukačevskej ulici v Prešove. Na spodných podlažiach bude mať parkovisko s výťahom pre autá. Tragický výbuch plynu, pri ktorom zahynulo osem ľudí, bude na bytovke pripomínať pamätná tabuľa.

So stavbou s ôsmimi poschodiami a pätnástimi bytmi súhlasili všetci vlastníci, ktorí sa na toto miesto chcú vrátiť bývať. Žiť tu chce ďalej aj bývalý správca bytovky.

„Dokonca niektorí chcú mať takú istú pozíciu bytov ako mali predtým," prezradil nám predseda spoločenstva vlastníkov bytov Mojmír Květoň.

Z pôvodných vlastníkov bytov zbúraného paneláka sa chcú do novej bytovky vrátiť iba desiati. Ďalších päť bytov ponúknu stavebnej firme na odpredaj.

Vybudovanie parkoviska na susednom mestskom pozemku im radnica neschválila, projektant preto navrhol 24 parkovacích miest na troch podlažiach priamo v bytovke aj s výťahom pre autá.

Od ďalších vlastníkov musia ešte odkúpiť osem podielov z pozemku. S výstavbou bytovky už súhlasilo mesto i dodávatelia energii. Počítajú aj zo zavedením plynu, ktorého únik pred takmer dvomi rokmi spôsobil tragický výbuch.

Na stenu umiestnia pamätnú tabuľu venovanú obetiam tragédie. Bytovku bude obopínať zelená kvetinová stena a namiesto fasády bude mať červený obklad.

Vybaviť si ešte musia stavebné povolenie. Na výstavbu použijú peniaze od poisťovní i z verejnej zbierky, no presné náklady zatiaľ vyčíslené nemajú.

Viac o novom projekte si pozrite v reportáži Martina Jedináka:


PREŠOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti