Exnámestník SIS vedel, že si po neho príde NAKA. Upozornil ho na to muž, ktorý je na úteku

Boris Beňa.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Petra Košča mnohí považujú za človeka, ktorý mal vždy dobré informácie a kontakty v bezpečnostných zložkách aj v politike.

Bývalý námestník riaditeľa SIS vedel, že ho chce zadržať NAKA. Boris Beňa to priznal vyšetrovateľovi a uviedol aj identitu muža, ktorý ho na akciu upozornil.

Tým mužom bol údajne Peter Košč alias Pán X, známy tým, že mal vždy dobré informácie z bezpečnostných zložiek. Boris Beňa však vo výsluchu spomenul aj ďalšie zaujímavé meno.

NAKA spustila akciu Judáš vlani 2. decembra. Zadržali pri nej funkcionárov polície, finančnej správy aj tajnej služby. Boris Beňa sa na policajnom prezídiu prihlásil sám.

Teraz bývalý námestník tajných počas výsluchu na inšpekcii prehovoril o tom, kto mu dal o akcii echo. „Asi týždeň pred mojím zadržaním mi volal cez aplikáciu Signal Peter Košč a oznámil mi, že sa pripravuje zadržanie viacerých osôb, medzi ktorými mám byť zadržaný aj ja,“ povedal na výsluchu svedok Beňa.

Zdroj: Prezídium PZ SR

Petra Košča mnohí považujú za muža s dobrými informáciami a kontaktmi v bezpečnostných zložkách i politike. Je na úteku. Stíhajú ho pre podplácanie Dušana Kováčika. Odkiaľ však vedel Košč, ktorý nepracuje v NAKA, echo o akcii? Beňa spomína ďalšieho muža.

„Povedal, že presné podrobnosti nepozná, ale má od svojho človeka, ktorý pracuje na NAKA..., priamo v tíme Očistec, ktorý pripravuje realizáciu a ktorý mu zatiaľ dával vždy korektné informácie. Jeho meno mi nepovedal, ale povedal, že je tam vedúcim na operatíve,“ konštatoval Beňa.

Zdroj: TV Markíza

Ide údajne o Jána Kaľavského. Tiež je na úteku. Obvinili ho z prijímania úplatkov, zneužívania právomocí a marenia spravodlivosti. Práve do tohto vyšetrovania Boris Beňa vypovedal. V máji Kaľavský neodpovedal na otázky, či vynášal informácie o Koščovi ani to, či bol jeho informátor.

Ján Kaľavský však figuruje aj v prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA. Pre inšpekciu robil agenta a kolegov si nahrával. „Ja som bol čestný policajt,“ zdôraznil ešte v máji.

Boris Beňa s políciou spolupracuje. Za prijímanie úplatku a ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

Tému sleduje reportérka Zuzana Ferenčáková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Informácie

Dôležité udalosti