VIDEO: Na kameru zachytili rozhovory Fica, Kaliňáka, Bödöra st. a Paru

Záber z chaty, kde sa stretával Robert Fico, Miroslav Bödör, Marek Para a syn Tibora Gašpara
Záber z chaty, kde sa stretával Robert Fico, Miroslav Bödör, Marek Para a syn Tibora Gašpara Zdroj: aktuality.sk

Podľa ÚŠP mali ľudia z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších káuz.

Nová nahrávka môže byť druhou Gorilou. Polícia si nahrávala stretnutia na chate Miroslava Bödöra medzi Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom a synom Tibora Gašpara. Mal tam chodiť aj Gašparov obhajca Marek Para. Prokuratúra tvrdí, že sa rozprávali o ovplyvňovaní najzávažnejších káuz a kriminalizácii vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov.

Na fotografii je vidieť predsedu Smeru-SD Roberta Fica po boku Miroslava Bödöra - otca väzobne stíhaného oligarchu. Oproti ním sedí Marek Para - advokát Tibora Gašpara, ktorý obhajuje aj Mariana Kočnera. V pravom dolnom rohu má byť syn Tibora Gašpara - Pavol. Na druhej fotografii je vidno na chate aj Roberta Kaliňáka.

Zdroj: aktuality.sk

Polícia si mala politikov s príbuznými obvinených nahrávať niekoľko mesiacov. Videá podľa našich informácii vznikli ešte tento rok. Portál Aktuality tvrdí, že polícia disponuje hodinami nahrávok a prepisov stoviek rozhovorov.

Bavili sa neformálne, ale aj o aktuálnych kauzách, prípravách tlačoviek a trestných konaniach policajného exprezidenta Tibora Gašpara, oligarchu Norberta Bödöra či bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

„Vyhotovené obrazovo-zvukové záznamy (a ich doslovné prepisy) potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz, diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám,“ napísal v stanovisku Úrad špeciálnej prokuratúry.

O reakciu sme požiadali Róberta Kaliňáka. Mal vypnutý telefón.

Fico: Z odpočúvania sa nikto nič nedozvie

Robert Fico sa k prípadu vyjadril cez sociálne siete „S obhajcami nevinných ľudí som sa stretával a budem sa stretávať, aby som mal dostatok informácií na svoju politickú prácu. Z tohto absurdného odpočúvania sa nikto nedozvie nič viac, ako počuje odo mňa na tlačových konferenciách. Budem naďalej pracovať na dokázaní neviny nespravodlivo a z politických dôvodov obvinených nominantov opozície a osôb spojených s opozíciou,“ uviedol Fico.

Advokát Para hovorí, že je zarážajúce, že sa sleduje obhajoba a opoziční politici. Potvrdil, že na chatu chodil, ale odmieta, že by sa podieľal na protiprávnom konaní.

„Nič iné sa neudialo, ako iba zákonné,“ uviedol Para. Všetko chce najprv vysvetliť súdu, myslí si však, že je normálne sa stretávať s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú právnu pomoc. „Je legitímne právo získavať informácie a získavať dôkazy. O to viac, keď ma nepúšťajú do úplného spisu a nesprístupňujú mi dôkazy,“dodal. Odmieta, žeby niekoho na stretnutiach k niečomu nabádal.

„Nehovoríme tam nič iné, ako právne rady, na čo sme oprávnení,“ poznamenal s tým, že ak sa cez média zverejňujú odkazy, že „treba čakať na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) a šúchať nohami“, potom nech sa nikto nečuduje, že sa ľudia stretávajú s advokátmi.

„Ja som vopred upozorňoval, že sa uplatňuje dvojaký meter na obhajobu týchto obvinených. To povieme aj sudcovi a rozoberieme každý argument poctivo,“ skonštatoval advokát. Para tvrdí, že im minimálne rok odopierajú prístup k obrazovým a zvukovým záznamom, či informáciám o trestnom čine. „Odopierajú nám prístup k úplným spisom zo súvisiacich trestných vecí. Napriek tomu, že nám toto právo priznal Najvyšší súd SR,“ dodal advokát.

V utorok (26. 10.) bude o väzbe pre obvinených v kauze Očistec rozhodovať sudca.

Vo videu nájdete aj útržky z nahrávok

Väzobne sú stíhaní Gašpar, Krajmer, Zetocha aj Hraško

V rámci vlaňajšej akcie NAKA Očistec bol zadržaný bývalý policajný prezident Tibor Gašpara a ďalší bývalí vysokí policajní funkcionári. Medzi nimi aj exriaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer, Marián Zetocha, niekdajší šéf NAKA Peter Hraško aj exšéf národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník a iní. Viacerí z nich sú naďalej stíhaní väzobne.

V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti