Bolí vás hrdlo? Šesť prírodných produktov, ktoré vám okamžite pomôžu

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ goodluz

Nájdete ich v každej domácnosti.

Niekedy sa jednoducho len zobudíte a zrazu cítite škriabanie v krku. Máte problém prehĺtať, rozprávať a cítite, že sa jednoducho necítite dobre. Najčastejšie je bolesť spôsobená vírusovou infekciou, ale môže ísť aj o baktériu. V chrípkovom období nejde pritom o nič výnimočné a občas vlastne stačí, že ste len pili studené nápoje či driny s ľadom.

Avšak nikto nechce byť chorý a cítiť sa zle. Nepríjemný pocit je v tomto období ešte umocnený aj strachom z koronavírusu. Aby ste čo najskôr zažehnali bolesť a boli opäť zdravý a fit, nemusíte nutne utekať do lekárne, pomôžu aj potraviny, ktoré sa nachádzajú u vás doma.

Prečítajte si aj: Chodíte doma naboso? Prezradíme vám či je to zdravé a aký to má vplyv na vaše telo

Med

S medom sa spájajú viaceré liečiteľské vlastnosti, ktoré spomínali už naši predkovia. Napomáha hojeniu rán, má antioxidačné schopnostiam dezinfekčné účinky a obsahuje množstvo vitamínov, vďaka ktorým poskytuje úľavu pri respiračných ochoreniach. Práve pre antibakteriálne vlastnosti patrí medzi najznámejší liek na ochorenia hrdla, keďže znižuje zápal a poskytuje úľavu od bolesti. Môžete ho konzumovať priamo, ale aj v čaji.

Slaná voda

Určite ste si už všimli, že pri pobyte pri mori sa cítite lepšie, ľahšie sa vám dýcha a cítite sa lepšie. Nie je to len tak. Slaná voda totiž pomáha zabíjať baktérie, zmierňuje bolesť a odbúrava tvorbu hlienov. Aj keď neposkytuje úľavu od bolesti značne vám môže pomôcť pri liečbe ochorení hrdla. Stačí, ak zmiešate polovicu lyžičky soli v pohári teplej vody a následne ich kloktáte každé tri hodiny.

Citrón

Citrón obsahuje bielkoviny, vlákninu a aromatickú esenciu citrol, ktorá má dezinfekčné a čistiace účinky. Po mede a slanej vode tak tiež patrí medzi prírodné liečivo. Poskytuje úľavu od bolesti a vďaka veľkému množstvu vitamínu C tiež posilňuje imunitný systém, a tak bojuje proti infekcii.

Zdroj: shutterstoc.com/Dmitrii Ivanov

Čili

Čili papričky sú známym ochucovadlom. Pre svoju prenikavú chuť ich neobľubujú všetci, no mali by, pretože majú viaceré liečivé účinky. Je známe, že uvoľňujú dutiny, pomáhajú pri zahlienení a majú antibakteriálne vlastnosti. Podľa portálu dama.cz papričky jednoducho vypália hrdlo a žiadnu bolesť tak už nie je cítiť. Aj keď spočiatku pôjde o nepríjemný proces hojenia, neskôr nastane úľava.

Čaj

Čaj je pri akejkoľvek chorobe účinným liekom, už len preto, že je horúci, podporí potenie a príjemne zahreje. Dôležité však je, že ho môžete pripraviť z rôznych bylín, ktoré dokážu upokojiť ubolené hrdlo. Medzi ne patrí harmanček, mäta, klinček, maliny či zelené čaje, ktoré majú protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

Okrem vyššie spomenutých prírodných liekov môžete použiť aj prírodné lieky ako škorica, jablčný ocot a cesnak.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.