Polícia nahrala aj to, ako Kaliňáka inštruovali na výsluch pred vyšetrovateľom

Robert Kaliňák, Miroslav Bödör (v ružovom tričku), Marek Para (v pruhovanom tričku) a Pavol Gašpar (vpravo).
Zdroj: aktuality.sk

Týka sa kajúcnika Ľudovíta Makóa.

Portál Aktuality.sk zverejnil prepis prvej časti videa, na ktorej advokát Marek Para a syn exprezidenta policajného zboru Pavol Gašpar dávajú inštrukcie bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Týkajú sa jeho výpovede, exministra predvolal na výsluch vyšetrovateľ Pavol Ďurka.

V tomto videu Kaliňáka pripravovali aj na to, že sa ho budú vyšetrovatelia NAKA pýtať na nomináciu Ľudovíta Makóa do funkcie šéfa daňových kriminalistov. „Tu by sme my potrebovali túto verziu rozbiť. A najlepší možný scenár, akým by sa to dalo rozbiť, je prísť s tým, že tú nomináciu Imreczeho tam, vtedy odchádzal, jak sa volal? Ten Luterán? Jožo Luterán to tam vzdal, čiže tá pozícia bola voľná,“ vysvetľoval advokát Gašpar Kaliňákovi, ako by mal vypovedať.

Navrhol mu, že má na výsluchu povedať, že Makóa si vybral on: „Teda nie, že chceš Makóa mať, ale že treba to miesto obsadiť a bol ti odporučený Makó, my nevieme kým. Dnes je najlepšie povedať, že Lučanským, ktorý to už nevyvráti, ani nepotvrdí.“

Prečítajte si aj: Na kameru zachytili rozhovory Fica, Kaliňáka, Bödöra st. a Paru

Exminister vnútra na stretnutí okrem iného o Makóovi povedal: „Viem, že ho Tibor neznášal a tlačil sa do všetkých funkcií. Neviem koho všetkého poobchádzal. Neviem, kde všade bol, ale to meno začalo lietať. Ja som ho nepoznal. Objektívne som ho nepoznal. On sa tam žiadal, som o tom presvedčený. Keby to bolo cez Nora, tak by trčal z jeho zadku,“ konštatoval na videu Kaliňák.

Navrhol aj vlastnú verziu toho, čo povie, ako vyzerá politická nominácia na neobsadenú funkciu. „Prevezmete vládu, kde je 1 500 pozícií, ktoré treba obsadiť na realizáciu politiky. Je štandardné, že keď sa stretnú vedenia ministerstiev, tak každý každému hovorí. Som presvedčený, že som Tiborovi predstavil minimálne päť ľudí, ktorých som nepoznal ani ja, ani Tibor a počul som, že sú fasa chalani z regiónov. Rešpektovaní a Tibor zobral jeho životopis a pozrel sa,“ hovorí na zverejnenom videu Kaliňák.

Polícia si nahrávala stretnutia na chate Miroslava Bödöra medzi Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom a synom Tibora Gašpara. Mal tam chodiť aj Gašparov obhajca Marek Para. Video je súčasťou spisu v kauze Očistec, ktorá súvisí s bývalými funkcionármi v policajnom zbore a podnikateľa Norberta Bödöra. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry mali ľudia z prostredia politiky, podnikania a advokácie údajne ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších káuz.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.